"Тази коалиция заприличва на парламент в парламента със свои вътрешни опозиции, ултиматуми, ситуационни мнозинства. Прилича на втория мандат на
Бойко Борисов. Тогава от сутрин до вечер се чудехме ще се скарат ли тези патриоти с Борисов, онези патриоти с Борисов, кой ще напусне, кой няма да напусне, ще има ли предсрочни избори. Така живеем от няколко години. В мандатите на Борисов предсрочните избори винаги гледаха зад ъгъла. Рано или късно идваха, веднъж не дойдоха. После пък имаше три пъти избори“. Това коментира политологът Първан Симеонов в предаването "Лице в лице“ по повод на искрите в коалиционния кабинет на
Кирил Петков.
"Новото е, че може би след днешното гласуване (за управител на БНБ) се е създал един прецедент - прецедентът "Каримански", в който формации от управляващата коалиция търсят подкрепа от опозицията. Ако това мине веднъж, може да минава и много пъти, ще им стане навик. Ще е интересно за Македония, защото премиерът Петков каза ясно, че там ще търси опозицията и там ще стане интересно“, каза Симеонов.
Според него "може да им е по-лесно (на партиите в коалицията) да се разберат с опозицията“.
"Преди противоречието беше "за" и "против" Борисов, а сега е "за" и "против“ Русия. Относно Русия, ДПС, ГЕРБ, Продължаваме промяната и Демократична България са на едно мнение“, посочи политологът.
"Преди Борисов успяваше тези тежките проблеми да ги даде на малките партньори в коалицията, вследствие на което той изяждаше малките партньори накрая. Тук е друго - малките партньори, опитвайки се да пазят малкия си електорат, се опитват да изяждат големия си партньор“, смята Симеонов.
Въпросът за Македония е изключително важен за България и той е ценностен и не може да се реши прагматично, смята политологът. Според неговите данни българите не искат предсрочни избори и заемат балансирани позиции по важни въпроси.
"Ако питате българите дали да излезем от НАТО, отговорът ще е "не“, ако ги питате дали да пратим военна помощ за Украйна, отговорът пак ще е "не“, даде пример Симеонов.