© Plovdiv24.bg | | Математическите гимназии ще имат възможността да приемат деца от 1-ви клас, в случай че се пререгистрират като средни училища."Директорите, които позволят този прием, ще обучават учениците от 1-ви до 4-ти клас по общообразователните учебни програми, без да има засилено обучение по математика", коментира Павлин Петков, директор на математическата гимназия във Варна.
Новият просветен закон разделя училищата на средни и гимназии. Според него за гимназия се считат школата, които обучават деца от осми клас, а не от пети, както е при математическите гимназии. Затова се налага този тип училища да променят статута си от гимназия към средно училище.
Идеята срещна силна съпротива от страна на родители и преподаватели.
"Възможността да приемаме първолаци обаче не се приветства от учителите", съобщи Мариана Тодорова, директор на Столичната математическа гимназия (СМГ). Тя обясни, че дори да се сдобият с правото да приемат първолаци, не всички школа ще се възползват от него. Въпреки това обаче, в случай че математическите гимназии се преструктурират като средни училища, всеки родител ще има правото да поиска да запише детето си там.
"Това би създало неприятни ситуации, в които родителите ще искат децата им да учат в нашите училища от първи клас, а ние ще трябва да им отказваме", коментира Мариана Тодорова.
Затова гилдията на математическите преподаватели преговаря с просветното министерство да се въведе нов тип учебно заведение, наречено "смесено училище", което да обучава ученици от V до XII клас.
Един математик трябва да започне да развива таланта си точно в пети клас, в първи е рано, а в осми вече е прекалено късно, коментира Павлин Петков, директор на математическата гимназия във Варна.
Образователният министър Сергей Игнатов обеща облекчени условия за пререгистрация на гимназията като средно училище, така че учители и деца да не бъдат ощетени.
Източник: в. "Монитор" |