Първолаци - затворници влизат в клас
Всеки седми затворник ще заляга над уроците през новата учебна година. Това показват данните на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията“ (ГДИН), предоставени за "Телеграф“.
Лишените от свобода във всички затвори в страната са 5541. От тях 825 са решили да уплътнят времето си зад решетките, тръгвайки на училище. Тази година мераклиите, които тепърва са решили да учат, са 58. Те са се записали в първи клас. Абитуриентите в местата за лишаване от свобода пък са 24.
Мераклии
Системата на затворите разполага със седем средни училища и шест филиала към тях, като обучението е от 1-ви до 12-и клас, сочат още данните на ГДИН. Традиционно се запазва най-висок общият брой на учениците затворници в София – 211. В Поправителния дом за непълнолетни младежи към затвора във Враца пък са най-малко – 13. "Учебният процес в местата за лишаване от свобода е съобразен с нормативната уредба на Министерството на правосъдието и Министерството на образованието и науката и се извършва от квалифицирани педагогически кадри по програми, утвърдени за всички ученици“, допълват от главната дирекция.
Ученици
През новата учебна година ще се обучават повече деца, сочи статистиката на МОН. Близо 717 000 ученици ще трупат нови знания, докато миналата година те бяха 706 000. В същото време децата, които за първи път ще чуят училищния звънец, са по-малко. Очаква се над 57 000 първокласници да влязат в класните стаи, докато миналата есен те бяха близо 59 000.
Неделните школа в Украйна с онлайн занятия
Занятията на децата от неделните училища в Украйна продължават онлайн и през тази учебна година. Това обясни пред "Телеграф“ Олга Колот, председател на Терновско българско дружество "Иван Вазов" в гр. Николаев и районен кмет на кв. Терновка в същия град. Тя допълни, че само един клас на малчугани във Варна се води присъствено, но те са на различна възраст. "Има учители, които останаха в Украйна, а там има тревоги. Сложно е, но опитваме да се учим да ги учим“, каза още Колот. По думите й около 20% от децата от неделните училища се намират в Украйна. Много от тях са в България, Полша и други страни. Колот бе координатор на разпределението на помощите за българчетата в Украйна, които бяха събрани от учениците през миналата учебна година. Тя обясни, че са стигнали до почти всички с изключение на окупираните райони. Учебните пособия, които били изпратени, са раздадени в началото на учебната година.