Те са с 15-20 на сто по-високи, така както ние прогнозирахме, заяви той. Според него на първо място ще бъдат жертвани социални придобивки като купони за храна и коледни добавки. Вече се правят планове за съкращаване на работни места, а като последна мярка - вдигане на цените за продукцията на външния пазар. Това е директния резултат от новата по-висока цена на тока чрез увеличението на добавката "обществена отговорност", смятат работодателите на специална пресконференция днес.
В нея участваха Васил Велев - председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България; Божидар Данев - изп. председател на Българската стопанска камара - съюз на българския бизнес; Цветан Симеонов - председател на Българската търговско-промишлена палата; Кирил Домусчиев - председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Работодателите и синдикатите поискаха за първи път да имат свои комисари в състава на Комисията за енергийно и водно регулиране. Много от договорените мерки за бизнеса по време на споразумението при премиера Бойко Борисов въобще не бяха коментирани и взети под внимание от КВЕР, заяви Велев. "Затова за пореден път искаме оставката на шефа на комисията Иван Иванов.
"Ние не искаме държавата да се бръкне и да плати компенсации за енергоинтензивните производства. Не искаме да няма пари за пътища, за пенсии. Искаме да се спрат кражбите в енергетиката. Тогава ние ще дадем приноса си към държавния бюджет като корпоративен данък, като работни места и инвестиции", заяви Кирил Домусчиев.
От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България ще представят два сигнала следващата седмица. За целта те ще поискат нарочна среща с главния прокурор Сотир Цацаров. Единият е за двете американски централи, вторият е за бума на ВЕИ-тата. "Защо се изкупува ел. енергия без разрешителни. Има драстични случаи, в които фотоволтаици са работили нощно време. За всичко това трябва да има виновни", смята Домусчиев.
Работодателите готвят проект за закон, който да задължи предприятията-монополисти в енергетиката да декларират тримесечните си финансови отчети, да покажат на светло собствеността си и свързаните фирми и заплатите на мениджмънта. Това важи за всички, които произвеждат ел. енергия, която се изкупува на преференциални цени.
Според Кирил Домусчиев в България има инсталирани мощности за 12000 мегават часа, които се изкупуват на преференциални цени, а реалното потребление е едва 3500-4500 мегаватчаса.
На 30 септември работодателските организации организират пореден протест срещу високите цени на тока. Хиляди ще се съберат в 11 ч. в София.
Работодателите представиха и проучване на германския клон анализаторската агенвция Ърнст енд Янг. Според него близо 107 000 души ще останат на улицата заради по-високите цени на ел.енергията за бизнеса.
Източник: в. „Стандарт“