Работодателите продължават да искат отмяна на новата минимална заплата
Работодателите настояват настоява за отмяна на чл. 244 от Кодекса на труда и въвеждане на прозрачен механизъм за засилване на договорното начало при определянето на минималната заплата за страната, съобразен с Конвенция № 131 на Международната организация на труда и правилното транспониране на Директивата за адекватни минимални работни заплати. Това каза Васил Велев, ротационен председател на Асоциацията на организациите на българските работодатели -АОБР и председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Важно за бизнеса е и укрепването и развитие на капиталовите стълбове в пенсионния модел и връзката между осигурителен принос и пенсия и ограничаване практиката за непрекъснати промени на държавните политики, целящи краткосрочни политически цели, а не дългосрочност и устойчивост на пенсионната система. Здравна реформа с акцент върху превенцията и скрининга, също е сред приоритетите на АОБР.
Нашите членове предоставят работа на над 82 процента от наетите в България и произвеждат над 86 процента от брутната добавена стойност в страната, каза Велев.
Той напомни, че през последните няколко години националните приоритети АОБР включваха трите членства на България - Шенген, еврозона и ОИСР, като изтъкна, че тази година те са разширени. Макроикономическа, финансова и данъчна стабилност доскоро се възприемаше като даденост и не беше в националните ни приоритети, но финансовата и данъчната стабилност през последните години се разклати, каза Велев. Той посочи като положителен факт, че сформираното правителство в своето споразумение за управление също има такъв приоритет.
По другия нов приоритет - рекалибриране на зелената сделка за конкурентоспособна индустрия, Велев коментира, че положителен сигнал, че сред първите внесени в парламента законопроекти има и входиран от четири парламентарни групи - управляващата коалиция плюс ПП – ДБ, в отделни законопроекти, за отлагане на така нареченото нефинансово отчитане. Велев посочи, че това е огромен административен тормоз за бизнеса. Над 1100 въпроса, на които трябва да се отговори в приложение към финансовия отчет, така наречено нефинансово отчитане, каза той, цитиран от Pariteni.bg.
По приоритета еврозоната Велев каза, че АОБР се надява да няма повече отлагания и от 1 януари 2026 г. България да е пълноправен член.
За новия средносрочен приоритет - образованието, той изрази надежда, че при формирането на програмата за управление на новия кабинет образованието ще бъде изведено като първи приоритет, защото състоянието на резултатите от образованието по думите му е плачевно.
Приоритетите на АОБР в бизнес средата и икономиката представи Добри Митрев, председател на УС на Българската стопанска камара. Сред тях той изтъкна запазването на съществуващия данъчен модел и намаляване на дела на брутния вътрешен продукт (БВП), преразпределян през държавния бюджет.
Добри Митрев отбеляза, че данъчният модел в страната е показал едно от малките конкурентни предимства, които България има сред партньорите си в Европейския съюз. Събираемостта на данъците в България е изключително висока. Имаме преизпълнение на приходите в държавния бюджет и от данъци, и от осигуровки, посочи той. По отношение на проекта на закон за държавния бюджет за 2025 година, който беше внесен в Народното събрание, той напомни, че е имало сериозна заплаха голяма част от ресурса на хората и на икономическите оператори да бъде иззет и да бъде раздаван по "неясни принципи и критерии" от изпълнителната власт, нещо с което работодателите не са съгласни.
Рязкото намаляване на административната тежест, особено за малкия и среден бизнес, насърчаването на инвестициите в реалния производствен сектор, са сред другите приоритети на Асоциацията. АОБР продължава да настоява за прилагане на разходно-покривния принцип при определяне размера на държавните такси, промяна на районирането на България на ниво NUTS 2 на основа на консенсусна национална позиция, като област София - град да бъде обособена като отделен район за планиране на ниво.
Работодателите искат да не се допусне ново отлагане на прилагането на принципа "Замърсителят плаща" при определяне на NUTS 2. Настоява се за предприемане на реални действия по изграждане на електронното управление във всички области. Краткосрочни мерки и незабавни действия в борбата със сивата икономика, корупцията, монополизацията и картелизацията, възстановяването и активизиране на инвестициите в железопътния, морския и речния транспорт и връзките между тях, изграждане, рехабилитация и поддръжка на алтернативни шосейни маршрути и довършване на магистралите, са сред другите приоритети за АОБР за тази година.
Много хубаво, че от 1 януари сме пълноценен член на Шеген, но ако спестяваме време и разходи от преминаването на граничните пунктове, но ако увеличим това забавяне, преминавайки през територията на България, упражнението вече няма да има смисъла, какъвто ние очаквахме, коментира Митрев. Той посочи, че бизнесът очаква да бъде завършена поне още една магистрала.
Гарантирането на компенсаторния механизъм за високите цени на електроенергията, докато има необходимост, и приемането на механизъм и процедури за подписване на дългосрочни договори за енергоинтензивните предприятия, са сред приоритетите на АОБР в областта енергетика и зелен преход, представени от Константин Стаменов, председател на Комитета по енергетика на КРИБ.
Активизиране на оперативната работа на Консултативния съвет за Европейската зелена сделка с оглед постигане на структуриран и балансиран подход при формиране на националните политики по т.нар. зелен преход във всичките му елементи и рекалибриране на зелената сделка, също е приоритет на Асоциацията за тази година. За организацията са важни и изграждането на нови производствени мощности в областта на електропроизводството само при конкурентна цена за потребителите, повишаване на ефективността на държавните предприятия в сектор "Енергетика", както и преминаване към пълна либерализация на пазара на електрическа енергия с ограничаване на субсидирането на цените единствено до енергийно бедните.
По темата "Образование и пазар на труда" сред водещите приоритети за АОБР е ориентирането на средното и висше образование към потребностите на пазара на труда, каза Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата. Сред другите важни за бизнеса приоритети е по-нататъшно облекчаване, ускоряване и поевтиняване на процедурите за внос на работници от трети страни в България и мерки за насърчаване на устойчивата им заетост в България, както и разработване на програма и пакет от мерки за привличане и завръщане в страната на висококвалифицирани и дефицитни специалисти.