Работодателите вдигат заплатите

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
15:00 / 12.12.2022
24883
Очакванията за покачване на цените и по-конкретно – на цената на труда, кара повечето работодатели (67%) да включват в плановете си за 2023 г. ръст на възнагражденията, стана ясно по време на пресконференция на Българската стопанска камара, съобщават businessnovinie.bg.

Според анкетирани представители на бизнеса, в отговор на икономическата криза, почти половината от запитаните (48%) планират да увеличат обема на производството си, както и гамата от предлагани продукти/услуги.

Сред приоритетите на бизнеса за 2023 г. са търсенето на нови пазари, инвестициите в енергоспестяващи технологии и развитие/обучение на персонала.

В условията на неясни перспективи, бизнесът запазва висока степен на песимизъм, затова очакванията и плановете му за бъдещето са твърде предпазливи и подчинени на прагматизма, става ясно от проучването на БСК.

Според данните, се забелязва повишаване на дела на анкетираните, които одобряват присъединяването на България към Еврозоната. Расте и информираността по отношение на Националния план за възстановяване и устойчивост и Европейския зелен пакт.

Като най-големи пречки пред бизнеса анкетираните посочват липсата на работна ръка и често променящата се нормативна уредба, следвани от бюрокрацията, регулаторната тежест и липсата на електронно правителство.

За преобладаващата част от анкетираните високите цени на суровините, материалите и енергийните ресурси създават сериозни проблеми, което ги принуждава да увеличават крайните цени на продукцията си и да съкращават разходи.

Плановете за увеличение на минималната работна заплата в най-голяма степен се отразяват върху инфлационните процеси – почти половината анкетирани заявяват, че ще калкулират този допълнителен разход към цените на стоките и услугите.


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Почина световно признат български предприемач
Нелоялна практики на веригите спрямо производителите: Притискат г...
Шофьорите много да внимават: Сложна обстановка на АМ "Тракия"!
Заплатите на депутатите скочиха с още 800 лева
Бизнесмен: Предприятия спряха да работят вече
Хампарцумян: Демонизирането на големите вериги е локална игра тук...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).