Христо Иванов доведе
Делян Пеевски, заяви пред БНР юристът и бивш депутат на ГЕРБ-СДС от Пловдив
Радомир Чолаков. Той е бивш председател на конституционната и правната комисия в парламента.
Чолаков си спомни за конституционните промени и припомни своята позиция и случилото се тогава: "Беше изключителен натиск. Аз съм изпитвал физическа болка от това, което знаех, че правим. Имаше политически диктат. Моят лидер ми беше казал "Слушаш какво ти казва
Христо Иванов". Пеевски много правилно тогава улови политическия момент, че заради необходимостта да има конституционно мнозинство от 160+ гласа, той беше станал - доведен от
Христо Иванов, интегрална част от въпросното мнозинство. Аз съм пряк свидетел. Бях председател на конституционната комисия и всичко се е случвало пред очите ми".
Конституцията казва, че обикновено Народно събрание я изменя със 180+ гласа, отбеляза Чолаков. Тогава той е бил убеден, че трябва да постигнат този брой гласове:
"Не беше невъзможно. Бях разговарял с колегите от БСП, от "Възраждане", които имаха забележки, но според мен имаха вътрешната нагласа да участват в измененията на Конституцията, защото си даваха сметка, че това е важно, отговорно и престижно. Но тогава
Христо Иванов не пожела да направим опити да разширим мнозинството до 180".
Според него
Христо Иванов е имал своето значение за политиката и пак ще има: "Сигурен съм, че рано или късно ще се върне".
Защо тръгнахме да изменяме Конституцията, попита риторично бившият депутат. Ако ограничим главния прокурор до толкова, че все едно да го няма, най-вероятно щяхме да имаме 28 или 29 главни прокурора, коментира той.
"Това, което много ме притеснява, е - идва ни някаква идея, смятаме, че е идеална и много готина, тръгваме да я преследваме с всички средства и не правим оценка на въздействието. Ние не мислим в причинно-следствени връзки. Не можем да мислим логично повече от два хода напред", коментира Чолаков. По думите му, законодателството е бавен, тежък и много педантичен труд.
В предаването "Преди всички"
Радомир Чолаков коментира и разследването за ареста на
Бойко Борисов през март 2022 г. По думите му са извършени десет нарушения по Наказателния кодекс: "Аз съм абсолютно вътрешно убеден, че арестът в съвкупността си представлява серия от извършени престъпления. Очаквах, че още тогава прокуратурата трябва да реагира".
Юристите започнаха да разсъждават като политици, остава в момента политиците да започнат да разсъждават като юристи, каза още бившият депутат.