Разкритикуваха България, навлизала в "интимното пространство" на Северна Македония
Десетата юбилейна среща на върха Бърдо - Бриони завърши в Бърдо край Кран в наелектризирана атмосфера заради статута на държавните граници в региона, но с единна позиция, че мястото на страните от Западните Балкани е в Европейския съюз, обобщава скопският телевизионен "Канал 5“, цитиран от Агенция "Фокус".
На срещата, на която присъстваха лидерите на осем балкански държави беше приета съвместна заключителна декларация. Документът потвърждава ангажимента за разширяване на ЕС и също така призовава Европейския съюз да ускори присъединяването на страните от Западните Балкани. Българската блокада не намери място в декларацията, но бе разкритикувана силно от съпредседателя на Процеса Бърдо-Бриони тази година, хърватския президент Зоран Миланович.
"Това, което сега прави официалната политика на държава-членка на ЕС към Македония, е "навлизане в чуждото“, т.е. "навлизане в интимното пространство“. Да се изисква от държава кандидатка, която е на път да договори членство, да промени учебниците по история и своя национален произход, както се изисква от съседната държава... Ще се противопоставя открито в рамките на това колкото тежи думата ми,“ каза Зоран Миланович, президент на Хърватия.
Срещата на върха бе белязана от интензивен словесен сблъсък между сръбския президент Вучич, от една страна, и колегата му от Косово Вьоса Османи и бошняшкия член на босненското президентство Шефик Джаферович, от друга, след като беше внесено проектозаключение да се гарантира неизменността на настоящите граници. Съдържанието не беше прието, тъй като Вучич не прие такъв документ, като се има предвид, че Белград, според Конституцията, смята Косово за част от своята територия.
"Те разглеждат границите, както им е удобно, или както е направила част от света, а не според нормите на международното право и ООН. Как ще ми кажете, че зачитате принципа на неизменност на границите, след като променихте границите през 2008 г. и кога сте решили, че няма да ги промените, през 2009 г. или през 2021 г.?“, попита Александър Вучич, президент на Сърбия
По време на срещата на върха македонският президент Стево Пендаровски имаше отделни срещи с президентите на Словения и Хърватия. В разговор със своя словенски колега, чиято страна поема председателството на ЕС през юли, Пендаровски подчерта, че Република Северна Македония е готова за първата междуправителствена конференция и за ускорено изпълнение на реформите.