Нека първо хлябът да бъде на масатаДълбоките корени на българската традиция поставят в центъра на всяка трапеза първо хляба. Хлябът е задължителна част от всяка важна стъпка в човешкия живот и в края на краищата с него се препраща и към отвъдното. Хлябът е символ на плодородието и има своята свещена функция: когато се роди дете в Разлог се приготвя "повойница“, когато направи сам първите си малки стъпчици- изпича се сладка пита, намазана с мед, младите невести пристъпват прага на новия си дом с хляб под мишниците. Хлябът е ритуална храна във всички християнски празници: Бъдни вечер, Коледа, Великден, именни дни и др. За неговото приготвяне се пресява три пъти брашното и се добавя квас- шепа живот, която дава пълнота и вкус. Замесването на хляба и неговото бухване изисква внимание, време и топлина. Следва изпичане в нагорещена пещ. И тук си има тънкости- когато пепелта от дървата побелее, достигната е необходимата температура.
Прясно изпечения, топъл и ароматен хляб често е наричан "душица“. Той се оставя за миг да почива след пещта, за да "обиколи“ питката нивите.
От съкровищницата на народните приказки си припомняме за "Житното зърно“, с която бабите залъгвали нетърпеливите деца, докато хлябът позастине. Това е приказка за дългия път на житното зрънце до трапезата, за радостите и тегоби, за мелницата на живота.
В Разлог се пазят и обичат традициите на хляба. Познати са различни варианти на пити: като "слънце“, "пита на борми“, сватбена пита, завита на плитка с пиленца и др. За Бъдни вечер и за Гергьовден се прави "боговица“, за Великден- сладки, богато декорирани и поръсени със семена за плодородие козунаци. Обичани и правени във всяка фамилия са още фудулите, пухкави и надути пити с масло, гарнирани със сирене, както и любимата за закуска шупла.
За винотоОтново за традициите- хлябът и виното са ритуално свързани. Може би защото и двете с пот на челото се създават и защото съчетават земното с божественото. В Разлога отлежават добре червените мелнишки вина. Те отлично акомпанират на пастирската кухня, на скарата и мезетата: суджук, кървавица, бабичка; на капамата и чомлека.
"-Дядо попе, какво да ти сложа- вино или ракия?-…и бира, чедо!“Често се смеем на тази реплика, но бирата е част от живота. Историята става пристрастна и интересна, когато сътвориш собствено занаятчийско пиво. Питате се възможно ли е това в Разлога? Отговорът е категорично да.
Бира Калугерица е игривозлатна на цвят, а леката мътност пречупва приятно слънчевите лъчи през чашата. Има фина газировка и бяла пяна. Вкусът на малца придава на тялото закръгленост и се асоциира с мекотата на пресен пълнозърнест хляб. Ароматът на хмел е благороден и се дължи на сорта Hallertauer.
Това е бира с класически баланс във вкусовете и ароматите, букет от полски билки с пръст и разчупена, полуузряла слънчогледова пита. Традиционна Lager бирена мая дава живот и настроение на безкомпромисните суровини в бирата. Отлежала при ниски температури, при наливане в чашата тя разкрива с нетърпение своя потенциал и сила, контролирани 21 дена по време на периода на зреене.
Съвременната гурме кухняСтарите разложки ястия са трудоемки, приготвят се в глинени съдове, изискват време и са предназначени за голяма фамилия. В съвременния си вариант те имат интересни и вкусни интерпретации. Много известният "кулест“ кафяв боб, задължително се приготвя с леко пекната сланинка, но в специално саханче за индивидуално сервиране. Телешкият или свински джолан с препечен и сладък карамелен вкус, цели картофи и зеленчуци е фаворит на масата. Следват го ребърцата с медена горчица и различните стекове с ароматни билки.
"От всички разновидности на италианската пица, най-много обичам българската“- често се чува тази реплика, защото да имаш пещ и да не правиш пица е кулинарно престъпление. Затова в най-добрите места в Разлога, където се предлага пресен хляб, всъщност има и пица, и прясна паста. Родството ни с италианците е древно и някак бързо българинът усвоява италианските умения и вкус в
гурме кухнята.
Всъщност превъзходната храна, е прясно приготвената храна.България е земен рай. Климатът и плодородните почви са подходящи за отглеждането на плодове и зеленчуци. Фермерството в Югозапада се възражда с мощната сила на туристическата индустрия. Предимство на региона е факта, че както в къщите за гости, така и в многозвездните хотели, храната е от близка ферма, от собствено стопанство или от двора на комшията.
Разлог е известен с качествените си млечни продуктиЩе познаете прясното масло по светлия цвят и неустоим аромат. Често местните хора го претопяват на ниска температура, тогава маслото става златисто с препечен белтък и сладък вкус. В такова масло са най-вкусните пържени яйца или палачинки.
Сутрешната закуска не може без кисело мляко с каймак или свежо, директно от фермата прясно мляко. Към него се добавя диетичната извара, сирена и кашкавали.
Във всеки хранителен магазин в Разлог и Банско ще намерите продукти на местните фермери. Такива магазини има и в най-добрите хотели.
Десерт- задължително!Имаш мляко, сметана, домашни яйца- това е основата на всеки сладкиш. Икономически изгодна и щадяща природата е всяка домашна рецепта. Добрата храна е здравословна мисия. В балансираното хранене десертът има своето място, когато е с натурални продукти, без консерванти, оцветители и заместители. Бъдете сигурни, че в местата за хранене в Разлога крем карамелът, брюлето и сладкишите не са се получили от разтворимо прахче. Обяснението е просто- има достатъчно производители на млечни продукти и яйца, а всяка уважаваща себе си домакиня сама забърква пандишпановото тесто.
И разбира се –сладолед! Няма нищо трудно в неговото производство: разбъркваш пресни яйца, добавяш захар и мляко, разтопяваш шоколад или блендираш зрели и сочни плодове, замразяваш и в горещия летен ден се наслаждаваш. Къде?!
В КАТАРИНО СПА ХОТЕЛ в дестинацията Банско и Разлог!Очакваме Ви за незабравима и вкусна планинска ваканция!