Разпродават се като топъл хляб, още "на зелено"

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
10:36 / 24.05.2023
7101
Трудно ще намерите жилище, което да купите в етап на строеж. Преобладаващата част от новостроящите се жилищни сгради се разпродават още в етап на строеж. Цените варират от 1600 EUR/кв.м в столичния квартал "Люлин" до 5000 EUR/кв.м в "Изток", коментират от Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП).

Причината за високите цени е поскъпването на строителните материали, инфлацията и не на последно място по-високите цени на парцелите, опредени за жилищно строителство, дефицитът, при които е доста голям. "Имаме една даденост в момента - световна тенденция е територии с изградена инфраструктура, която струва милиарди, това са НПЗ-тата ("Хаджи Димитър", "Дружба", "Лозенец") да се превръща в жилищни зони. Тези зони трябва да бъдат облагородени от общината, урегулирани и там да се реализира ново строителство. Другите територии, които имат потенциал за развитие, са съществуващите жилищни комплекси. Там коефициентът на застроена може да достигне 3. В момента е 1,4“, казва Георги Шопов, председател на НАСП.

По отношение развитието на НПЗ-тата, топката е в ръцете на общинарите. Необходима е промяна на ОУП. както и административна воля и ресурс на общинско и държавно ниво. Има изключителен потенциал в немалко остарели и излезли от експлоатация жп линии и необлагородени, пустеещи територии в различни квартали. Те биха могли да се превърнат в зелени и комфортни зони за живеене, е мнението на НАСП.

Не е вярно мнението, че София е презастроена. "Проблемът на София не е в презастрояването, а в колите по тротоарите и мръсния въздух, в липсата на детски градини и училища, както и в липсата на добра инфраструктура. Столицата би могла да се развие на север в посока южните склонове на Стара планина, но това е изключително скъпо начинание и към момента е извън финансовите възможности на общината. Изискванията към София са големи и тя постоянно бива сравнявана с градове като Копенхаген, например. Но там и данъците са несравнимо по-големи", коментира Димитър Димитров от НАСП.

И все пак цените на новостроящите се жилища остават високи, най-вече заради значителното поскъпване на строителните материали. "За последната година общата стойност на материалите се е увеличила с над 30%. Арматурата е нараснала двойно за периода, а дървото е поскъпнало със 100%, а тухлите – с 50%. Себестойността на един квадратен метър жилище към момента е около 820 EUR/кв.м, но без земята, която е около 50% от себестойността. В крайната цена се калкулират и многобройни административни градоустройствени процедури, които отнемат между 3 и 5 години. Крайните продажни цени в столицата са в много широки граници, но следва да се има предвид, че в Европа един квадратен метър струва не по-малко от 5000 евро и то за качество, което обикновено е по-ниско това, което в София може да се купи срещу 2000 евро, например", уточнява Емилия Цоконова от НАСП, читирана от "Факти".

Според представителите на НАСП, търсенето устойчиво ще продължи да изпреварва предлагането и спад в цените няма да има. В същото време, интересът на купувачите остава голям, тъй като инвестицията в жилище е сигурна стъпка. Затова подобренията и улесняването в качеството и скоростта на производство на жилищните продукти е приоритетно за възможностите и нуждите на потребителите.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Цената на любимите на българите "Шипки" е по-висока вече
Животновъди от района на Велинград посрещнаха изгрева с нов проте...
Обстановката на АМ "Тракия" – в ролята на репортери са самите шоф...
Ето къде вали сняг тази сутрин
Андреевден е
Обилен снеговалеж по АМ "Тракия"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).