Разпространиха препоръки как да се действа при високи температури
Гражданска защита разпространи препоръки към гражданите как да се действа в горещините, за да се предпазим от топлинни и слънчеви удари и други инциденти:
- Да се избягват обедните часове за извършване на дейности на открито, особено от страдащи от сърдечносъдови и мозъчни заболявания, както и от възрастни хора;
- За предпазване от топлинни и слънчеви удари да се носят шапки, светли и леки дрехи;
- Да се поемат достатъчно течности, с цел да се избегне обезводняване на организма;
- Приемът на плодове и зеленчуци възстановява по-бързо изгубените от топлината течности;
- Употребата на алкохол може да ускори настъпването на топлинен удар и да предизвика сърдечни проблеми;
- Не повече от 10-12 градуса трябва да бъде разликата между температурата на климатизирано помещение и външната температура. Честата смяна на такива пространства /напр. влизане и излизане от автомобил, паркиран на открито, в който температурата може да достигне над 40 градуса, и в охладено помещение/ трябва да става внимателно.
При влизане в автомобила трябва да се отварят прозорците и по възможност да се проветри. Аклиматизацията в студено помещение става за около минута-две. Резкият "преход" от топло към студено и обратно при температурна разлика над 10 градуса може да предизвика колапс, особено при хора със сърдечносъдови заболявания;
- Първите признаци на слънчевия и топлинния удар са: зачервена, суха кожа, липсата на потене, липса на слюноотделяне, човек не може да преглъща. Възможно е да се появи световъртеж, промени в зрението, гадене, главоболие и повръщане.
Много е важно пострадалият да се пренесе веднага на хладно място и да се уводни, да приема течности през устата, по възможност и да се потърси квалифицирана помощ на тел. 112.