Всички полагат усилия, за да не бъде съставено правителство. Още в началото се коментира кой ще преговаря и кой отказва да преговаря. Интересни дни предстоят. Така коментира изборните резултати бившият министър на околната среда
Емил Димитров в ефира на
БНТ. Според него се поставят много линии, за да не стане нещата. И добави, че към момента имаме два преговарящи, които още с никой не са говорили.
Появиха се две нови “сини каски" - преносители на предложения, на решения, на идеи, и изведнъж всички скачат срещу тях. Не знам дали това е правилният подход. Самият аз не мога да се обявя против такова нещо, защото аз бях “синя каска" в два парламента и имах много успехи и неуспехи, но всичко се разбираше накрая. Сега още в началото се казва кои са преговарящите и започва неодобряването им, допълни Димитров.
По думите на Димитров трябва да има правителство, в краен случай служебно.
Все още не са изчерпани възможностите да се направи коалиция, с компромиси, и да се направи кабинет, каза още Димитров.
Според юристът Борислав Цеков трябва да бъде съставено правителство около мандата на спечелилата политическа сила.
Всичко останало означава агония и криза. Предишната коалиция има по-малко депутати от бившите две опозиционни партии - ГЕРБ и ДПС. Имаме ясен вот на недоверие към трите партии от предишното правителство. Трябва да са по-скромни и смирени. ГЕРБ трябва да носи политическа отговорността, а не да абдикират като казват "готови сме на всичко", смята Цеков.
Той коментира и един от възможните варианти - експертно правителство.
Експертното правителство означава непартийно правителство. За да подобно управление, трябва да има програма и да се видят експертите, които ще я изпълняват. отговорността е на тези, които имат инициативата в момента - ГЕРБ. Те заявиха една основна тема - свободен свят срещу Русия. Това е умел опит да притисне в ъгъла партии като "Демократична България" и "Продължаваме промяната", така че те да не могат да откажат разговор. ГЕРБ трябва да предложи конкретни мерки, за да се стигне до разговор дали трябва да има експертно правителство, допълни юристът.
По думите му ГЕРБ показват някакъв тип смирение и разчитане на вота, който казва сядайте и разговаряйте.
Влезли сме в спирала, която ерозира парламентарното управление. Служебното правителство върви към управление на президента. Това не трябва да продължава и да се задълбочава, защото е вън от конституционния ред. Парламентарното управление е демократично и балансирано и не бива да се позволява еднолично управление. Колкото по-безидеен е един политик, толкова по-радикални промени за Конституцията има. Няма как да сме президентска република. Единствената гаранция за демократично развитие е парламентарния модел. В президентските републики рано или късно се израждат в авторитарни режими, отбеляза Борислав Цеков.
Кой ще бъде виновен за несъставяне на правителство - това е състезанието, коментира още той.
Политологът Георги Киряков посочи, че на ГЕРБ се пада честта да е първа политчиска сила да създаде правителство.
Защо ГЕРБ не започнаха преговорни разговори с ДПС и "Български възход". Общо имат 115 депутата, останалите шест могат да вземат от партиите, които народът е казал, че не трябва да управляват или да се обърнат към "Възраждане". Излиза въпросът къде ще намерят тези шест депутата. В тази ситуация на блокиране на процеса ще вървим към нови парламентарни избори и задълбочаване на политическия проблем, смята Киряков.
Според него, когато говорим за правителство на малцинството ГЕРБ трябва да си отговори на въпроса с кого.
Политологът посочи, че ако след изборите "Демократична България" и "Продължаваме промяната" се обединят това ще означава манипулиране на вота.
Румен Радев би могъл да бъде модератор между партиите за съставяне на коалиция. Той участваше в кампанията атакувайки наследството от предишното управление. В момента няма да има тежестта да бъде медиатор в съставянето на правителство, каза още Киряков.