В Естония, Латвия и Литва мъжете живеят дори още по-малко и от нас, а в Унгария и Румъния продължителността е колкото нашата. Останалите европейски страни обаче гарантират на своите мъже 76,1 г, живот, а на жените си 82,2 г.
Проучване на агенция "Барометър-България" показва, че страната ни все така държи първенството в ЕС по бързината, с която се топи.
Шефът й Николай Николов обяви вчера, че смъртността си остава най-високата в цялата европейска общност. Докато у нас на 1000 човека умират 14,2, в ЕС средният показател е 9,7.Смъртността при силния пол в страната е 15,5, а при жените - 13,1. Както може да се очаква, в селата на Северозападна България тя е в пъти по-висока и достига 27 и дори 33 на 1000.
Трите най-големи града, които в момента чакат с трепет новото преброяване, за да си премерят населението, също няма с какво да се похвалят. В столицата умират 12,6 на 1000, в Пловдив 11,5, а във Варна 10 на 1000. Според последната статистика най-здравословно е да се живее днес в Кърджали, Смолян и Благоевград, където показателите за смъртността са най-ниски.
Пак според "Барометър"и по детска смъртност с 9 на 1000 ние сме на едно от първите места в ЕС. Единствено съседна Румъния ни съперничи в тъжната статистика с 10 на хиляда. За целия ЕС обаче показателят е едва 4,3 на хиляда.
Прогнозите на статистиката сочат, че още преди да навършат годинка, близо 140 бебета ще умрат от дихателни проблеми, 56 - от болести на кръвообразуването, а 36 - от инфекции. Ще загубим над 300 от различни родови усложнения.
Според Николай Николов отрицателният естествен прираст на нацията е един от най-сериозните й проблеми. Заедно с Латвия и Унгария ние намаляваме най-бързо. Въпреки че има лек спад на отрицателния прираст, всяка година нацията се топи с близо 40 000 човека заради високата смъртност, ниската раждаемост и емиграцията.
Източник: в. "Монитор"