Мотивите - липса на занимания през летните месеци за учениците. Според родителите намаляването на ваканцията може да бъде за сметка на другите почивки през годината, които можело да се удължат. Така децата по-добре щели да разпускат между тежкия учебен план. А и всяка година щели да се спеставят по около 10 милиона лева от отопление в училищата.
"Времето от 1 до 15 септември като климатични условия е по-благоприятно за учениците за учене, отколкото да кажем февруарските и януарски студени дни", заявява Юрий Анджекарски - председател на "Професионален форум за образованието".
Идеята обаче срещна отпор и от Министерство на образованието и от самите ученици. "Не знам дали това е най-удачният вариант с оглед на психофизическото състояние на децата и това, че първият срок е по-дълъг от втория, задължително децата трябва да учат 18 седмици, докато вторият е с различна продължителност от 13-16 седмици", заяви Мариета Петлешкова - директор на Дирекция "Контрол и инспектиране" в МОН.
От друга страна учениците контрираха предложението като обясниха, че зимата още повече щели да бездействат. От пролетта Министерството на образованието започна обществен дебат по темата.
Източник: БНТ