Родният проект за ваксина срещу COVID-19 остава без държавно финансиране
Проектът за разработване на българска ваксина срещу коронавируса е останал без държавно финансиране до края на годината, това става ясно от публични изказвания на доц. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към БАН.
Според информациите проектът не е сред седемте, одобрени от фонд "Научни изследвания" на МОН. Стойността му е 300 000 лв., което е и таванът, за който може да се кандидатства. Но е останал в резервите, които ще се състезават, ако се отпуснат още пари по линия на фонда. Сега отпуснатите средства са в общ размер от 1,7 млн. лв.
По думите на доц. Петрова в момента разработването на ваксината е стигнало до етап, при който може да започнат изпитвания върху животни. Работата по нея сега се финансира от френския институт "Пастьор". Одобреният от тях проект на БАН е на стойност 70 000 евро и е за период от 1 г. и половина, като е предвидено да се разработи до фаза 1, или с други думи, да започнат изпитвания върху малка група хора. Допълнително финансиране от държавата ще даде възможност за по-активна работа върху ваксината, както и продължаването на изпитванията на следващ етап. От Института по микробиология се надяват да бъдат отпуснати средства за проекта.
Ако това не се случи, финансирането му догодина ще успее да го спаси, но може да забави финализирането му. Това означава, че ако с допълнително финансиране сега българска ваксина може да има до 2 г., колкото са изискванията за продължителност на изпитванията, гарантиращи нейната сигурност, без него този период може да се удължи, допълва още експертът.