"Ройтерс": България, Румъния и още три държави искат мита върху вноса на украинско зърно
Пет държави от източната част на Европейския съюз, включително България, искат от Европейската комисия да наложи данъци върху вноса на зърно от Украйна, позовавайки се на нелоялна конкуренция.
Това съобщи унгарското земеделско министерство в понеделник, цитирано от Ройтерс.
От ведомството в Будапеща казват, че министрите на земеделието от България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия са изпратили писмо до Европейската комисия с искане за мерките, заявявайки, че по-евтините селскостопански продукти от Украйна изяждат техните експортни пазари.
Петте, подписали писмото, са сред шестте държави-членки на ЕС, които произвеждат значително повече пшеница и царевица, отколкото им е необходимо, което е от съществено значение за европейската продоволствена сигурност и за стратегическия суверенитет на ЕС, цитират в статията колегите от Ройтерс министрите от петте страни.
"Ето защо Брюксел трябва да въведе мерки за защита на пазарите на страните-членки, граничещи с Украйна, като същевременно им помага да използват пълния си експортен потенциал", се казва в писмото, подписано от петимата министри, включително унгарския министър на земеделието Ищван Наги.
"Една от тези мерки може да бъде въвеждането на вносни мита върху най-чувствителните селскостопански продукти", се казва в писмото. По-големите размери на фермите в Украйна правят износа на зърно от страната по-евтин, принуждавайки фермерите от ЕС да напуснат традиционните им експортни пазари, обясняват министрите.
Земеделските стопани в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия са "претърпели значителни щети", след като ЕС спря квотите за внос и митата върху зърно от Украйна миналата година, оплакват се те, коментира Агенция Ройтерс.
Освен това министрите искат Европейската комисия да провери в доклад дали начинът, по който се извършва производството в Украйна, е в съответствие със стандартите на ЕС.
Жалбите са адресирани до еврокомисаря по търговията Валдис Домбровскис и комисаря по земеделието Януш Войчеховски.
След руската инвазия през 2022 г. износът на зърно беше рядък източник на напрежение между Киев и неговите съседи от ЕС, тъй като България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия се превърнаха в алтернативни транзитни маршрути за украинско зърно, за да се компенсира по-бавният износ през украинското Черно море пристанища. Фермерите в тези страни протестираха срещу тези доставки с аргумента, че изкривяват местните пазари, припомня Ройтерс.
В Румъния вече няколко дни зърнопроизводителите са на улицата с багерите си, а протестите не се очертава да спрат в близките часове.
У нас, преди броени дни Националната асоциация на зърнопроизводителите заплаши с нови национални протести. От браншовата организация разпространиха декларация, в която представят пакет от мерки, които ще предложат на управляващите. Тяхната цел е секторът да бъде спасен от редица фалити, тъй като според тях "от няколко години той се намира в колапс заради неблагоприятни икономически и климатични събития".
Зърнопроизводителите излязоха на национален протест в края на август, който продължи няколко дни, демонстрации имаше и през ноември.