Румен Гълъбинов, икономист: Земеделците да помислят, преди да протестират, дали ще им е от полза

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
17:03 / 19.09.2023
2129
Протестите, те не са изцяло консолидирани за едно нещо, те са многолики, ми се струва, и разнопосочни. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" икономистът и финансист Румен Гълъбинов.

"В случая със зърнопроизводителите, това е един сектор, който устойчиво във времето е рентабилен и печеливш бизнес. Аз не помня година, в която този сектор да е завършвал на загуба, мисля, че няма такава. Тоест, всяка година той произвежда, плаща данъци, допринася за брутния вътрешен продукт на България и реализира нелоша печалба, съизмерима с банковия сектор, с финансовите операции и дейности. Така че, той е и доста дотиран. Досега този сектор е дотиран и субсудии от национален бюджет и европейски програми. И сега забраната за внос на зърно, като крайна, тя така или иначе изтече,", каза Гълъбинов.

Според него, това, че беше прието решение на българското Народно събрание да го потвърди това нещо, в момента поставя хората в земеделския сектор в ситуация да помислят преди да протестират, дали всъщност не протестират срещу нещо, което би могло да им е от полза.

"Защото ние сме имали внос от Украйна на зърно и други земеделски продукти и преди. Това не е някакъв прецедент, че сега ще започнем за първи път да внасяме от там. Този внос не е бил чак толкова голям процент от зърнения ни баланс. Напротив, даже е бил по-малък. Под 10% от зърнения баланс е това, което е внасяно от Украйна досега. Сега очакванията също не са за някакви колосални вносни квоти от Украйна. За сертифицирането на продукцията ЕК каза, че строго ще съблюдава това нещо и самите украински власти ще го спазват, така че да не идва некачествено зърно в България, да е сертифицирано и качествено по европейските стандарти. И то не е само производството на зърното, не е само добиването на суровината, ами те са транспортни дейности, логистика, съхранение, преработване, а ние имаме силни мощности за преработване", обясни икономистът.

"Нека стане така, че българското зърно да е в по-голяма конкуренция с това от Украйна и българските преработватели да работят повече с родното производство зърно, а не с вносно, защото иначе, може да се окаже, че им е по-изгодно да работят с вносното, ако българското зърно държи цени или иска да държи по-високи цени. Така че това е пазар, цените това лято на новата реколта на зърнени храни не отбелязват растеж на международния пазар, даже са надолу, защото Русия също има силна реколта и също доста иска да изнася", добави Румен Гълъбинов.

Виж коментарите (0)

Още по темата (196):
10.10.2024 Земеделците отменят протестите
10.10.2024 Днес изплащат 200 милиона лева
09.10.2024 Изплащат 200 млн. лева по "украинската помощ" за земеделците
07.10.2024 Правителството осигури още 200 млн. лв. за земеделците
30.07.2024 Земеделци: Надяваме се средствата по "Украинската помощ" да бъдат гласувани
29.07.2024 Отцепниците от ДПС искат държавата да задели допълнителни 320 млн. лева за помощи за земеделците
Още новини от Национални новини:
Кирил Петков: Зависимостта в политиката се оказа най-големият пор...
Радостин Василев разкритикува БСП
Бойко Борисов се отказа да е премиер
В първия ден на новата година по-скъпи цигари и алкохол?
Мениджър от най-голямата търговска верига на едро: Ако не са пром...
Борислав Сарафов: Аз самият се удивих колко много работа съм свър...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).