ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Румен Радев: Приоритетите на АИКБ за следващите четири години са свързани с влизането на страната в еврозоната, членството й в ОИСР, с новите програмни документи на ЕС
Автор: Цоня Събчева 17:28 / 23.03.2025Коментари (0)1238
©
Приоритетите в работата на АИКБ за следващите четири години са свързани с влизането на страната в еврозоната, членството й в ОИСР, с новите програмни документи на Европейския съюз – Компаса за конкурентоспособност, Чиста индустриална сделка, Планът за сигурност и отбрана. Това каза новоизбраният председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България и бивш министър на енергетиката Румен Радев в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".

АИКБ е изключително публична организация, подчерта той. Тя възникна като организация на публичните компании с акции, листвани на Българската фондова борса.

АИКБ настоява за създаване на европейски механизъм за финансова компенсация на предприятията от Югоизточна Европа заради проблемите с високите цени на електроенергията. В момента вече действа работна група към Министерство на енергетиката, която включва представители на Министерството, на Фонда за сигурност на електроенергийната система, както и представители на засегнатите страни, в това число и на работодателските организации. "Основните разговори в тази група са свързани със сравняване на различни механизми в различни части на Европа по отношение на подкрепата за небитови потребители с цел да се установи къде се постигат по-добри и устойчиви резултати. Този проблем в Югоизточна Европа не се проявява само в страните членки на Европейския съюз. Ние сме в особената неблагоприятна ситуация на война, която води до дефицити в Украйна и превръщането й в траен нетен вносител на електроенергия. Това означава отговорности и ангажименти за нашия регион за предоставяне на електроенергия към Украйна, но и към съседна Молдова. Това са общоевропейски предизвикателства, а не избор на индивидуалните страни членки", обясни Румен Радев.

Политиките, касаещи човешките ресурси, са най-отговорните политики, смята той. Образователните политики са в основата на създаването на качествени кадри. "Акцентът обикновено е поставен в по-късната фаза на образователната система. Обичайно започваме с професионалните училища, с претенцията за допълнително развитие и тласък в дуално обучение, възможността за платени практики в предприятията", посочи Радев.

Акцент според него обаче трябва да се постави и върху прогимназиалното образование. "Ние много ефективно след 5. клас губим интереса на децата в естествените природни науки, каквито са физика, химия, губим интереса им към математиката. Губим цяла една група от хора в нашето общество, които стават маргинали още след 2. клас, незнаейки български. Това поставя въпроса и с доходите на тези групи. От тук идва и проблемът с нискоквалифицирания труд. Факт е, че има цели райони, в които това население преобладава", посочи Радев.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
Бойни спортове
Катастрофи в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: