Румъния ни препъва не само за Шенген, но и за европейските средства, с които може да разполага страната ни след 2014-а. Около това мнение се обединиха родни дипломати и експерти преди срещата на високо равнище на държавите членки от групата "Приятели на кохезията". Форумът ще се проведе днес в Братислава, като в него участие ще вземе премиерът
и от екип от експерти.
Тогава се породи идеята, за реализирането на която България отново ще настоява - постиженията на страните членки в усвояването на евросредства да бъдат разглеждани поотделно. На този етап обаче тя не би могла да се реализира, защото страната ни върви в пакет с Румъния, също както за Шенген, коментираха дипломати. Същевременно в усвояването на парите от ЕС, от което зависи размерът им за следващия програмен период от 2014 г. до 2020 г., съседите ни се справят далеч по-слабо от нас.
Най-големите притеснения в Брюксел обаче били към масовите нередности, каквито имало в Гърция, а също и в Португалия, където се оказало, че две магистрали са построени успоредно една до друга.
Сред основните теми на форума в столицата на Словакия ще бъде показателят RAL, свързан с изчисляването на разликата между договорените и разплатените средства, както и правилото N+2, което дава възможност на държавите да се възползват от фиксираните за дадена година средства по програмата до две години по-късно. Според последните разчети на Еврокомисията към края на 2013 г. RAL ще възлиза на общо 217 млрд. евро, което притеснява страните донори и ги кара да са далеч по-предпазливи в отпускането на по-голям финансов ресурс през следващия програмен период.
По време на форума, на който ще присъстват държавни ръководители от всички 15 страни участнички в него, Борисов ще се срещне с президента на ЕК Жозе Барозу и ще настоява средствата от ЕС за страната ни да не бъдат намалявани, тъй като сме сред отличниците и инвестираме в глобални проекти, от които се възползват не само българите, но и всички европейци. Както е известно, премиерът многократно е настоявал също така държавите отличници да бъдат стимулирани, например с по-скромно съфинансиране от бюджетите им на проекти с евросредства.
Замъкът, където ще се проведе срещата на държавните лидери, е разположен на изолиран и скалист хълм, наречен Малки Карпати, точно над река Дунав, в сърцето на словашката столица. Работните срещи на първите в Европа ще завършат с обяд на една от терасите в замъка, от който се открива гледка както към града, така и към Австрия и Унгария.
Източник: в. "Монитор"