За първи път в историята главите на Руската и Българската православни църкви идват заедно в Пловдив.
Първойерарсите ще отслужат тържествен молебен за благословение на българския народ, за здраве и благоуспяване на освещения клир и христолюбивото паство на Пловдивска епархия.
Богослужението ще бъде в митрополитския храм "Света Марина" пред частицата от Светия кръст Господен от манастира "Кръстова гора" и чудотворния образ на Божията майка - Света Богородица-Златна ябълка - две уникални светини в Пловдивска епархия. От певниците богослужението ще украсяват с песнопенията си певците от митрополитския хор "Свети апостол Ерм" и гостите от Русия - хор "Анастасис". Деца от неделните училища към пловдивските храмове ще поздравят владиците с бели рози. Молебенът в Пловдив ще бъде отслужен на църковно-славянски език.
След богослужението песнопенията ще прелеят във фолклор - за празника в Пловдив пристига ансамбълът от Смолян "101 каба гайди" с ръководител Костадин Илчев.
На тържеството са поканени всички български митрополити и епископи на БПЦ.
Визитата на Руския патриарх Кирил на 28 април т.г. ще бъде поредното доказателство за силата на православието в Пловдив. Духовници и миряни от деветте духовни околии на Пловдивска епархия ще дойдат, за да участват молитвено в богослужението на светейшите патриарси. Традицията от пет години насам е на големите празници най-ревностните епархиоти да се срещат и обединяват духовно в обща молитва в пловдивския митрополитски храм.
Пловдив пази вярата, брани духовната връзка на славянството и православието с почитта си към двамата братя свети свети Кирил и Методий. Пловдив е градът, където се е провело първото официално честване на светите равноапостоли и славянобългарски просветители Кирил и Методий - на 11 май 1858 г., който впоследствие става национален празник на славянската писменост и култура. Това дело е инициирано от първите руски консули Найден Геров и Алексей Церетелев, и подкрепено от интелектуалци, политически и духовни лидери на нацията. И се провежда в архиерейското училище "Свети свети Кирил и Методий" в Пловдив. А след това е имало тържествена служба в църквата "Света Богородица", в края на която учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.
По време на борбите за църковна независимост от началото на 18-ти век историческото дело на Кирил и Методий е стимул и се превръща в символ на бъдещата независимост. Патриарх Кирил особено тачи равноапостолните братя. В интервю за канал Россия преди две година Негово Светейшество казва:
"Православната Църква е съхранила в своята история, в своите Предания забележителните имена на светите равноапостолни братя Кирил и Методий. В известен смисъл ние сме Църква на Кирил и Методий".