© | | България е давала най-често гражданство на украинци, руснаци и молдовци през 2014 г., показват данни на Евростат, цитирани от БТА.Според статистиката гражданство са получили 900 души, като само 1% от тях са произхождали от ЕС. Същевременно държавите от ЕС са осигурили гражданство на 890 хил. души, а основен дял заемат мароканците. Отчита се, че спрямо 2013 г. има спад от близо 100 хил. души, получи гражданство на държава от ЕС.
След мароканците по численост чужденците, получавали най-често европейски паспорт, са били албанци, турци, индийци. Румънците и поляците са сред европейците, получавали най-често гражданство на друга държава от Общността.
Статистиката сочи, че през 2014 г. най-често гражданство на ЕС са получавали африканци (28.7 на сто), следвани от европейци (28.3 на сто), американци (от Северна и Южна Америка, 21.2 на сто), азиатци (19.8 на сто).
Най-често европейско гражданство на неевропейци е предоставяла Испания - на близо 206 хил. души, главно от Мароко. В ЕС най-рядко гражданство е присъждала Литва (на 183 души, една трета от които са руснаци).
Девет от 10 чужденци, получили гражданство на ЕС, са произхождали от държава извън Общността. Най-отчетлива е тази тенденция в Естония и в България, тъй като в 99-100 процента от случаите в тези две страни е предоставяно гражданство на хора от държави извън ЕС. |