Нарастват случаите на домашно насилие в България. Около 25 жени са намерили смъртта си след системен тормоз от "любимия" само за година в страната. Това коментира за Varna24.bg Ралица Христова – президент на Зонта клуб – Варна.
Информацията бе изнесена вчера по време на символичен автопоход, посветен на 100-годишнината от създаването на Международната организация Зонта интeрнешънъл, работеща за по-добър живот на жените и момичета в свят без насилие.
По този повод президентките на 11-те клуба в България и Румъния организираха автомобилен поход, който премина през няколко големи български градове, включително и Варна.
Акцията имаше за цел да събуди общественото съзнание, да предизвика промяна на остарели стереотипи и социални дейности, заради които домашното насилие все още е част от ежедневието на много семейства по света.
"В нашата организация членуват дами професионалисти, всяка доказала се в своята област. Идеята е да съберем цялото знание, което имаме и усилията си, за да ги влагаме в тази не толкова лицеприятна кауза, защото за нея не се говори. А ние искаме да повишаваме осъзнатостта, че проблем има. Обръщат се към нас дами. Ние сме фокусирани във Варна в превенцията на домашното насилие и работим с фондация "SOS - Семейства в риск".
Стряскаща е статистиката. В България само за година смъртните случаи на жени-жертви на домашно насилие, са около 25. С мен наскоро се свърза жена с дете и помоли за помощ, но нещата вече бяха стигнали до съдебната система, а тогава нещата стават сложни. Ние се опитваме да работим върху превенцията, психологическата помощ при хора, които не са стигнали до тези крайни етапи.
Като цяло за съжаление се увеличават случаите на домашно насилие у нас. Аз като психолог си го обяснявам с това, че обществото толерира насилието. От друга страна, когато става въпрос за домашно насилие дори полицията е безсилна да се намеси докато не стане инцидент. Ние се опитваме да се борим за промяна на законите в тази насока, прилагането на законите, а това се оказва трудна задача. Имаме много жени адвокати, които помагат.
Най-трудно за една жена, подложена на домашно насилие, е да си признае, че има проблем. В момента,в който те признаят и потърсят помощ, тогава ние можем да им помогнем. Жените, подложени на домашно насилие, се срамуват, страхуват и са подложени на много емоции, които бушуват в тях. Една жена може да потърси помощ от психолог или адвокат, когато домашното насилие се превърне в системен тормоз и започне да се отразява на на нейното самочувствие и самооценка. да се налага да се правят непрестанно компромиси.
Защото има различни видове насилие. Може да е емоционално насилие, което също е много страшно и предизвиква остри психологически проблеми. Много е трудно, докато самата жертва не осъзнае и сама не потърси помощ. Много често жертвите се връщат към насилника отново и отново, а това именно е проблемът, с който трябва ад ес справят жените жертви на домашно насилие", коментира Ралица Христова.