Вече е изработена методиката на целия процес - управление, кандидатстване и предоставяне на финансирането. Разработени са всички формуляри за кандидатстване, апликационните форми за европейското съфинансиране. До края на март ще се избере екипът, който ще подпомага звеното на МРРБ за управление на проекта.
"Обявена е и процедурата за избор на проектните мениджъри - един за София и още 6 за останалите райони на страната", каза още министър Павлова. "Тези фирми ще помагат на хората да си правят сдруженията, да подготвят проектите си за кандидатстване.
Те ще са ангажирани да помогнат за конструктивното и енергийното обследване и да предпишат мерките", добави тя.
"Надявам се, ако няма жалби, изборът да приключи до 3 месеца", поясни Лиляна Павлова.
"Така от юни ще може да започне реалната предварителна работа на хората по места. Много е важна и информационната кампания, която ще помогне за ангажирането на хората.
Освен чрез медиите програмата за обновяване на жилищния фонд ще се рекламира с пътуваща шатра, която ще обикаля страната. Ще минем през всеки от 36-те по-големи града на страната, за да покажем ползата от санирането", съобщи още строителният министър.
Според Павлова при липса на жалби за избор на проектните мениджъри ще може да се кандидатства с проекти за саниране и от по-рано.
Строителният министър увери, че изпълнители на проекти за саниране ще могат да са всички строителни фирми, които работят легално у нас, защото една от целите на програмата е да подпомогне строителния бизнес у нас в условията на криза.
Източник: в. "Монитор"