Европейският съд по правата на човека в Страсбург осъди България да плати малко над 12 хиляди евро по дело, заведено от влогъра Асен Генов. Държавата бе пратена на съд, след признаването на виновност, че на 7 ноември 2013 година е боядисан паметникът пред централата на БСП на "Позитано" 20 в столицата.
Европейският съд по правата на човека приема, че е нарушена свободата на словото на жалбоподателите.
"Европейският съд отсъди в полза на европейските граждани и в полза на хора, които са предприели действия за демократизиране на държавата, чиито правата са били отнети", това каза в "Твоят ден“ по NOVA NEWS Асен Генов.
Според него злоупотребата с пари на данъкоплатеца е започнала по-рано с участието на МВР, прокуратурата и съда, които са произвели погазващо правата правосъдие.
Издателят Светлана Шаренкова пък смята, че оскверняването на паметници не е гражданска позиция, а хулиганство и противообществена проява.
"Правото на господин Генов защитавам и аз, но това не става с боядисване на паметници. Не коментирам решението на съда в Страсбург, отсъждането не е свързано със самия паметник", каза още тя.
За Светлана Шаренкова вандалското отношение на един паметник не решава проблемите на днешния ден.
"Аз не мога да приема, че оскверняването на паметници, свързани с антифашистка борба, е гражданска позиция. Такава борба с паметници, които са част от особена страница от българската история, при която живота са си дали хиляди българи. Европейската памет за фашизма и антифашизма е въпрос на цивилизационен избор", каза Шаренкова.
"Паметникът на съветската армия на "Позитано" 20 е открадната от автора композиция. Тя там стои без съгласието на нейния автор. Тя е незаконно пребиваваща там. Това е пропаганден символ. Там беше централата на дома на активните борци против фашизма и капитализма, които след 9 септември от няколко стотици станаха стотици хиляди. Това решение на съда би трябвало да върне България отново в разговора за лустрация, за да се освободим от агентурата на ДС", отвърна Генов.
"Умберто Еко казва, че забравата на миналото е престъпление към бъдещето. Нека сложим край на тази гражданска война, която е вече 90 години продължава. Нека почетем жертвите и от едната, и от другата страна. Комунизъм в България никога не имало, фашизмът е престъпление. Неговото реабилитиране е провокация към обществото", продължи диалога Шаренкова.
"Трябва да използваме термините коректно. За фашизъм говорим в Италия, а за Германия - националсоциализъм, който е контрапункт на тогавашния интернационал социализъм. Искам да припомня на Радев, че Крим е украински. Това сме го признали на международно ниво", завърши Асен Генов.