"Можем да обобщим, че бременните жени не са добре дошли за работодателите и стремежът им е да се освободят от тях", обясниха от КЗД. Друга фирма пък лишила служителките си, върнали се от отпуск по майчинство, от социалните придобивки, които по правило се полагали на всички в компанията.
"По този случай беше установена дискриминация и бяха наложени глоби на работодателя. Дадени са и задължителни предписания за преустановяване на нарушенията", заявиха от комисията. Според Кодекса на труда бременните служителки са под закрила от уволнение и могат да бъдат освободени само след разрешение от Главната инспекция по труда (ГИТ). "Почти нямаме подобни искания", обясниха от ГИТ.
За сметка на това по-често фирмите предупреждават младите кандидатки за работа, че забременяването не е желателно. Жалбоподателка в КЗД твърди, че от фирма, от която преди време е била съкратена, й обяснили, че имат нова политика да наемат служителки над 50 г. и няма да я вземат, защото тя била на 30 г. и имало вероятност да забременее. Често служители се оплакват, че са обект на постоянни атаки от страна на началника, които целят да накарат служителят да напусне по собствено желание. В случай, че работникът не се поддаде и остане на работното си място, шефовете прибягват до други похвати, с които да се освободят от ненужния служител.
"Началникът ми искаше да ме уволни и понеже нямаше основание, реши да повиши нужната квалификация на моята позиция, така че да не отговарям на критериите", жалва се Евелина Христова. Жената е работила като възпитател в специализирана институция за деца и вече е завела дело за неправомерно уволнение срещу бившия си работодател. Едно от последните оплаквания, постъпили в комисията, е от банков служител, принуден заради редукция на персонала да промени длъжността си във фирмата, но и да подпише нов договор.
Контрактът обаче бил с изпитателен срок за 3 или 6 месеца, след което служителите били освобождавани. Мъжът твърди, че в тази схема са вкарани само служителите с говорни и двигателни дефекти. Друг ход на работодателите е да се правят структурни промени, като от щатните разписания се махат длъжностите, които се заемат от хора, нарочени за уволнение. Сред честите жалби за дискриминация на работното място са и тези, свързани с възрастта на служителите. При необходимост от съкращаване на персонала фирмите започват с кадрите, навършили години и стаж за пенсия.
"По този начин остават на работа по-младите, с по-нисък старт, с по-малък трудов стаж, с по-малки заплати", обясниха от КЗД.
Източник: в. "Монитор"