Шенген може да е опасен за деца на разведени родители

Автор: ИА Фокус
Коментари (6)
21:30 / 02.01.2025
4375
Пълноправното ни приемане в Шенген може да доведе до увеличение на случаите на неправомерно извеждане на деца извън страната, предупреждават юристи. Според българското законодателство, преди пълноправното ни членство в Шенгенското пространство, непълнолетните можеха да напуснат страната с един от родителите си само с Декларация за съгласие от другия. С влизането ни в Шенген обаче тази декларация вече не е задължителна по пътя ни към Гърция и Румъния например, а остава препоръчителна.

Заради случаите на неправомерно извеждане на деца и рискът от друга шенгенска държава те да бъдат отведени в неизвестна посока, проверките ще останат засилени. Ето и какво пише в Кодекса на Шенгенските граници: "Децата са уязвима група, затова е нужна проверка, както на техните документи, така и на техните придружители".

От 1 януари граничният контрол към другите шенгенски държави отпадна изцяло, а с това се появи опасността непълнолетни да напуснат страната без знанието на един от родителите. "Тоест държавата не може да ограничи адекватно ненапускането на страната от деца само с един родител. Тоест има една мярка в закона, която няма да функционира", обясни Йорданка Бекирска, адвокат по Международно семейно право, в ефира на NOVA.

Контрол обаче ще има, категорични са от "Гранична полиция". В 30-километровата гранична зона полицейските проверки ще се засилят, когато говорим за деца "При спиране на автомобил, при който се установи пътуване на непълнолетни, ще се проверяват неговите документи и каква е връзката с придружаващите лица", подчерта комисар Румяна Борисова,  началник отдел "Гранични проверки" в "Гранична полиция".

Декларациите за съгласие от родител, обаче, вече не са задължителни. "Тези родители, които имат издадена декларация, е хубаво, но не е задължително, да я носят", заяви комисар Борисова.

При влошени отношение между родителите и съмнения, че това може да доведе до неправомерно извеждане на дете, властите съветват да се обърнем към съда, който може да издаде забрана за пътуване в Шенгенската зона. "При извършване на проверка в Шенгенската система ще се получи сигнал и ще бъде върнато детето в страната. Ако има предварителен сигнал, несъгласие на родител  - има механизми и ще се възпрепятства неговото напускане на страната", обясни комисар Борисова.

Според юристи обаче решението на съда изисква твърде много време. "От момента, в който влезе в сила въздушния Шенген, аз имам казуси на мои клиенти, в които децата бяха изведени. Трябва да знаете къде е паспортът на детето, защото паспортът е един и родителят, който го притежава - има цялата власт за пътуването на детето", обясни адвокат Бекирска.

Виж коментарите (6)

Още по темата (459):
04.01.2025 Добра новина за шофьорите, преминаващи през буферния паркинг на "Дунав мост
2"
04.01.2025 Главчев разпореди незабавни мерки за реорганизация на движението на "Дунав мост"
03.01.2025 Три дни след влизането ни в Шенген: Тировете, пътуващи за Румъния, пак се регистрират във виртуална опашка на частен паркинг
01.01.2025 Антон Златанов, "Гранична полиция": Всеки може да бъде спрян по всяко време
01.01.2025 Урсула фон дер Лайен: Поздравления за България и Румъния
01.01.2025 НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск
Още новини от Национални новини:
Историк: Образът на Христо Ботев в масовото съзнание е доста разл...
Огнян Минчев срина със земята политиците
Пенсионерка: Геноцид!
Какви са поверията и обичаите на Ивановден?
Студен душ за шофьорите
Кондукторка във влак: Не отваряйте вратата и не слизайте!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).