Шенген може да е опасен за деца на разведени родители
Пълноправното ни приемане в Шенген може да доведе до увеличение на случаите на неправомерно извеждане на деца извън страната, предупреждават юристи. Според българското законодателство, преди пълноправното ни членство в Шенгенското пространство, непълнолетните можеха да напуснат страната с един от родителите си само с Декларация за съгласие от другия. С влизането ни в Шенген обаче тази декларация вече не е задължителна по пътя ни към Гърция и Румъния например, а остава препоръчителна.
Заради случаите на неправомерно извеждане на деца и рискът от друга шенгенска държава те да бъдат отведени в неизвестна посока, проверките ще останат засилени. Ето и какво пише в Кодекса на Шенгенските граници: "Децата са уязвима група, затова е нужна проверка, както на техните документи, така и на техните придружители".
От 1 януари граничният контрол към другите шенгенски държави отпадна изцяло, а с това се появи опасността непълнолетни да напуснат страната без знанието на един от родителите. "Тоест държавата не може да ограничи адекватно ненапускането на страната от деца само с един родител. Тоест има една мярка в закона, която няма да функционира", обясни Йорданка Бекирска, адвокат по Международно семейно право, в ефира на NOVA.
Контрол обаче ще има, категорични са от "Гранична полиция". В 30-километровата гранична зона полицейските проверки ще се засилят, когато говорим за деца "При спиране на автомобил, при който се установи пътуване на непълнолетни, ще се проверяват неговите документи и каква е връзката с придружаващите лица", подчерта комисар Румяна Борисова, началник отдел "Гранични проверки" в "Гранична полиция".
Декларациите за съгласие от родител, обаче, вече не са задължителни. "Тези родители, които имат издадена декларация, е хубаво, но не е задължително, да я носят", заяви комисар Борисова.
При влошени отношение между родителите и съмнения, че това може да доведе до неправомерно извеждане на дете, властите съветват да се обърнем към съда, който може да издаде забрана за пътуване в Шенгенската зона. "При извършване на проверка в Шенгенската система ще се получи сигнал и ще бъде върнато детето в страната. Ако има предварителен сигнал, несъгласие на родител - има механизми и ще се възпрепятства неговото напускане на страната", обясни комисар Борисова.
Според юристи обаче решението на съда изисква твърде много време. "От момента, в който влезе в сила въздушния Шенген, аз имам казуси на мои клиенти, в които децата бяха изведени. Трябва да знаете къде е паспортът на детето, защото паспортът е един и родителят, който го притежава - има цялата власт за пътуването на детето", обясни адвокат Бекирска.