© Plovdiv24.bg | | "Нямам спестени пари да си платя гаранцията. Откъде ще намеря 5000 лв.? Не ни даваха редовно заплати и ще търся заеми от близки и приятели. Дано помогнат." Това споделил пред роднини 43-годишният Светослав Димитров от Бургас, шофьорът на автобуса-ковчег, в който загинаха осем души при катастрофа на магистрала "Тракия" край Пловдив в сряда. По телефона Димитров каза само, че заминава от Бургас за известно време и не иска засега да говори каквото и да е.От събота на мястото на катастрофата осем букета с лилиуми напомнят за трагедията, а работници още поправят мантинелата, разкъсана при преобръщането на автобуса. От деветимата ранени пътници, приети в болница "Св. Георги", продължава да е критично само състоянието на Албена Самуилова (46 г.) от Бургас.
Водачът на автобуса бе освободен от прокуратурата срещу 5000 лв. гаранция и с обвинение за причиняване на смърт по непредпазливост и неспазване на правилата за движение. Засега основната версия на разследващите е, че катастрофата е станала поради техническа неизправност - счупване на конзолата, която държи реактивната щанга на рейса.
"По искане на клиента ми ще обжалваме наложената гаранция. Ще настояваме за по-малка сума, защото е в затруднено материално положение", обясни Орлин Търновалийски, адвокат на шофьора. И пред полицаите Димитров се е оплаквал, че напоследък едва свързвал двата края.
"Живеем в беднотия", твърдял на разпита. Той и съпругата му се грижат за три деца - 10-месечно бебе, момче на 7 години и 17-годишно момче от първия брак на жена му. Тя страдала от нервно разстройство и редовно посещавала клиника за лечение. През последните месеци Светослав не получавал заплата от фирмата, а само от време на време по стотина лева, които му давали, когато се съберат суми от билети.
"Взех шофьорска книжка през 1993 г. Никога не съм лишаван от правоуправление, нито пък имам кой знае какви нарушения", казал водачът на разследващите. Той обяснил, че последния акт му бил написан десетина дни преди катастрофата, когато на същия автобус качил двама пътници при почивка на бензиностанция, а не от спирка, каквото е изискването. Преди това бил глобен, защото шофирал личната си кола без колан. Допреди шест години Димитров карал цистерна в Бургас, но се хванал към автобусната фирма, защото обещавали по-висока заплата. Преди кризата нещата вървели добре, но след това започнали да плащат рядко. До зимата карал нов рейс, но понеже бил запориран от банка, го върнали отново зад волана на стария "Мерцедес". Сега Димитров е с отнета шофьорска книжка и е много притеснен, защото не знае какво ще работи и как ще издържа семейството си. Ако не си плати гаранцията, мярката му може да бъде променена в домашен арест или задържане под стража.
Източник: в. "Труд" |