Дебатите за селскостопанските разходи ще бъдат трудни.
Една от причините за това е фактът, че Франция и Ирландия се противопоставят на предложеното 5% намаление на бюджета след 2020 г. Що се отнася до общата сума на МФР, Йотингер отново подчерта, че някои нетни вносители в бюджета не искат да надвишават 1% от брутния национален доход (БНД) на ЕС. Това променя плановете, тъй като Европейският парламент разчиташе на 1,3% от БНД. По думите на Йотингер, Комисията е предложила компромис от 1,14% от БНД. Каквото и да се реши, сигурно е едно – вноските на държавите членки ще трябва да се увеличат.
Финансовото споразумение за Brexit трябва да бъде спазено.
Йотингер призна, че ако едно правителство откаже да плати финансово задължение, „ще се сблъскаме с проблем, защото никой съд в света не може да разреши този въпрос“. Той обаче подчерта, че без значение какво правителство има в Обединеното кралство, ще трябва да обсъди много въпроси с ЕС, като например правата на гражданите, изследователската програма и други.
„В интерес на Обединеното кралство е да плати сметката си към ЕС. Това е задължително условие за добро развитие в страната“, категоричен е Йотингер.
Следете темата и на cap4us.agri.bg