"Ако обучението в училище е по-качествено, няма да се налага родителите да дават толкова пари за частни уроци", коментира проф. Клисарова.
Около 360 млн. лв. се въртят годишно в индустрията за частни уроци у нас. Всеки втори ученик в България посещава или е ходил при платен преподавател след часовете. Това на практика означава, че от допълнително обучение имат нужда над 375 000 ученици. Посещаването на частни уроци е интензивно най-вече преди кандидатстване за гимназия или университет.
Консултации в училище има и сега, само че те често не се провеждат редовно и учениците не ги посещават. Тези часове са предназначени за деца, които имат затруднения в клас, както и за ученици, които имат интерес към даден предмет.
Новият закон за предучилищно и средно образование се очаква скоро да бъде готов. В него ще има нови глави, предназначени за развитието на педагогическите кадри, както и за дисциплината в клас. Частните училища няма да получат държавна субсидия, а задължителната предучилищна подготовка ще започва от 5-годишна възраст. Не е ясно дали в закона ще бъде заложено разделянето на гимназиалния етап на два етапа - след 10-и и 12-и клас. Преди дни министър Клисарова обяви, че не разбира философията на това разделяне.
Източник: в. "Монитор"