Друга мярка срещу опашките в съдилищата, за която магистратите настояват, е сумите за държавни такси да се плащат на ПОС терминал без комисиона или в брой. Засега парите се превеждат само по банков път. Така минимална тарифа от 10 стотинки например върви в комплект с банкова комисиона от не по-малко от 3 лв.
В плана за действие шефовете на съдилища са заявили, че трябва да има повече възможности за провеждане на видеоконферентни връзки по време на процеса. По някои дела е необходимо видеомостът да е между затвора и съда, а по гражданските да може да се разпитват свидетели и вещи лица чрез видеоконференция. В Закона за съдебната власт най-спешно трябва да се промени механизмът за избор на членове на Висшия съдебен съвет, смятат изготвилите плана. "Предлагаме този орган да не е постоянно действащ и да се състои от юристи, които не прекъсват осъществяването на своята професионална дейност", заяви председателят на окръжния съд в Пловдив Сотир Цацаров. Така действащи прокурори, съдии и следователи ще са едновременно и членове на ВСС.
Разпределянето на делата с единен за всички съдилища програмен продукт одобрен от ВСС, е друго предложение на магистратите. В момента се работи с 3 програми.
Предлага се също конкурсите за повишаване в длъжност и преместване да се правят поне 2 пъти в годината, а разглеждането на дисциплинарните дела на съдии, прокурори и следователи да се прави от Дисциплинарен съд, чиито членове не са от ВСС.
Според участниците във форума една от основните причини за проблеми в работата на съдебни органи у нас е неравномерната им натовареност с дела. Затова е нужно да бъде съставена "съдебна карта". Броят постъпили и разгледани дела в дадена община трябва да се съпостави с демографските особености на района, както и с коефициента на престъпността там. Въз основа на това ВСС да преразпредели дела и щатове за магистрати.
"Тези предложения са изключително важни и ценни и част от тях ще бъдат взети предвид", заяви правосъдният министър Диана Ковачева след дискусията.
Източник: в. "Монитор"