Ситуацията с чумата по прасетата била повече от критична
Засега в България е потвърдено огнище на чума по свинете само в провадийското село Тутраканци. Там десетки прасета бяха убити. От другата страна на река Дунав обаче се задава нова заплаха. В близкото до Русе Гюргево има заразени животни. Заради непосредствената близост в Русенско хората също започнаха да колят прасетата си. В същото време Русия забрани вноса на български прасета и свинско месо.
"Ситуацията е повече от критична. Намирате ме в Брюксел, където втори ден тече конференция и обсъждаме мерките за африканската чума. Всички са силно разтревожени. На този етап препоръките за прасетата в задния двор не може да станат задължителни, но е силно препоръчително да се изколят животните навреме", заяви в "Здравей, България" по Нова тв зам.-министърът на земеделието Янко Иванов.
Той обясни, че най-рискова е групата на прасета, чиито стопани са и ловджии. Ако някой от тях си занесе болно диво прасе вкъщи, цялото стопанство може да пострада.
"Важното е да разделим тези две популации – домашната от дивата свиня, защото ако се заразят домашните, трайно ще се вкорени това заболяване в България и тогава войната ще бъде дълга и окопна. Хората трябва да знаят това", каза Янко Иванов.
"Свикахме кризисния щаб в Русенско, въпреки че мерките, които взимаме, са от няколко месеца. Извършена е дезинфекция на Дунав мост. Отнемат се пренасяните меса на митницата. Контрол в малките стопанства обаче няма и възможността да се разнесе заразата е именно в гледаните в задния двор прасета", коментира областният управител Галин Григоров.
По думите му единственото решение към този момент да се ограничи заразата е в близката година хората да не отглеждат прасета в личните си стопанства.
"Искам да успокоя всички дребни стопани, че сме готови в нашата община да ги възмездим. Няма да чакаме Брюксел или София да дава пари. В наш общ интерес е да съществуваме", заяви Виктор Димитров, управител на един от най-големите свинекомплекс в село Голямо Враново.