В искането си обвинител номер едно настоява да се отговори на въпроса дали лекарите у нас могат да бъдат подвеждани под отговорност за подкуп и други престъпления по служба. Според сега действащия Наказателен кодекс лекарските грешки са включени в два текста - чл. 123 и 134. Наказанията по тях обаче предвиждат твърде леки наказания. За причиняване на смърт по непредпазливост най-често лекарите получават условни присъди. Това е така, защото съдебният състав приема, че медиците са опитали да спасят пострадалия. За причинена в болница тежка телесна повреда пък наказанията често са само парични глоби в размер на 5000 лева.
Ако обаче лекарите бъдат признати за длъжностни лица, извършените от тях престъпления спрямо пациенти ще могат да се наказват с присъди до 8 или 10 години затвор.
Завишените санкции ще могат да се прилагат, защото грешките на докторите вече ще се признават за престъпления по служба и ще се наказват по други текстове от Наказателния кодекс, обясниха юристи.
Освен за причиняване на смърт на пациенти след тълкувателното решение на висшите магистрати лекарите ще могат да отговарят пред закона и за получаване на рушвети. В питането си до ВКС главният прокурор заявява, че в момента съдилищата у нас не приемат еднозначно делата срещу доктори с подкуп.
Според част от тях приемат, че след като лекарите не са длъжностни лица, получаването на подаръци или пари под масата не е подкуп по смисъла на закона. Друга част от съдилищата приемат, че основната трудова дейност на лекарите е по лечение на болните и системно наблюдение на тяхното здраве. Изхождайки от длъжностните характеристики на професията лекар, които определят професионалното поведение и извършваните от него действия, тези съдилища приемат, че лекарят е длъжностно лице, което може да носи отговорност за получаване на подкуп, пише още Велчев.
Източник: в. "Монитор"