Въпреки адската жега българинът икономисва от климатиците. Консумацията на ток от тях е паднала с близо 30 на сто в сравнение с миналото лято. Това показва анализ на Централното диспечерско управление (ЦДУ) към преносния оператор за период от 1 юни до началото на миналата седмица. Заради поскъпването на тока от юли може да се окаже, че въпреки канските жеги спадът в потреблението се е запазил. По-вероятно е обаче е той да е паднал под въпросните 30%.
По последни данни на ЦДУ вчера на обяд товарът в системата беше 4200 мегавата. За сравнение във вторник по същото време товарът е бил 4124 мегавата. Това означава, че потреблението на еленергия през последните два дни е идентично, коментира Пламен Герджиков, заместник-директор на Централно диспечерско управление към ЕСО. Максималният товар, отчетен във вторник, е бил 4557 мегавата, а според прогнозата на диспечерите вчерашният пик е стигнат при 4500 мегавата.
В системата има достатъчно мощности вода и блокове в резерв, за да се посрещнат по-високи товари, ако се наложи, увери Пламен Герджиков. На 10-и юли потреблението на електроенергия за цялата страна е било 97 200 мегаватчаса.
За сравнение на същия ден миналата година, когато средно дневната температура е била около 29 градуса, отчетеният връх в товара в системата е бил 4434 мегавата, а консумираната електроенергия - 89 500 мегаватчаса. Въпреки големите жеги електроенергийната система все още не е достигнала пика товари от миналото лято. Най-топлият ден през 2011 г. беше 20-и юли (33,5 градуса). Регистрираният на този ден максимален товар в 14 часа е бил 4710 мегавата, съобщи Ангел Георгиев от ЦДУ. Общото потребление на ток тогава е било 100 500 мегаватчаса.
От него на климатиците се падат 6,3%. За сравнение в най-топлия ден от началото на юни до 3-и юли - 22 юни, на климатиците се пада 4,8% от потреблението на ток в страната. В същото време температурата на 22 юни - 33,7 градуса, е била по-висока от тази на най-горещия ден за миналото лято.
Източник: в. "Монитор"