© Plovdiv24.bg | | Фелдшери да поемат лекарските кабинети в училищата, домовете за изоставени деца и детските градини. Това изменение е залегнало в Закона за здравето, който предстои да бъде гласуван окончателно в началото на октомври в пленарна зала. Проектът предвижда те да имат право да работят самостоятелно, без да се налага до тях да има постоянно лекар, каквото изискване съществува сега. Единственото условие е работещият в школския лекарски кабинет да е със степен "бакалавър" по някоя медицинска специалност, което означава, че там могат да бъдат назначавани и медицински сестри.Фелдшерите или медсестрите ще отговарят за здравето на малчуганите, докато хлапетата са на училище, и ще им оказват първа помощ при наранявания. Предвижда се те да придружават децата на екскурзии ако класният ръководител не е успял да осигури лекар.
На всеки ученик медицинските специалисти ще завеждат картон, който ще е различен от амбулаторния, който се следи от педиатъра или личния лекар. В него фелдшерите ще вписват какви имунизации са направени на детето или ако не са, по какви причини не са направени, както и алергичните му реакции и хроничните заболявания, от които то страда. Те ще имат грижа да следят и здравето на децата с тежки заболявания, докато са в школото. Това пък е залегнало в проектонаредба на Министерството на здравеопазването, което се подготвя паралелно с изменението на нормативния документ. Например ако сред учениците има диабетици, фелдшерът или медицинската сестра им бият инсулина и ще следят общото им състояние.
кампаниите за безопасен сексМедицинските специалисти ще отговарят и за задължителния имунизационен календар на децата. В началото на всяка учебна година те ще се допитват до родителите дали са водили малчуганите на задължителните имунизации и реимунизации. Ако се окаже, че някои не са го направили и не желаят децата им да бъдат ваксинирани срещу социално значими заболявания като морбили например, те ще уведомяват за това регионалните служби за опазване на общественото здраве. Тяхна грижа ще е и провеждането на предпазване от СПИН и венерически заболявания, както и часовете по обща здравна култура, които се провеждат периодично в българските училища по различни програми на Министерството на здравеопазването.
Фелдшерите занапред ще се наричат "лекарски асистенти" и ще могат да изписват лекарства по рецепта, предвижда още проектозаконът. Колежите, където те се дипломират сега, обаче ще бъдат закрити, а за специалността вече ще се учи четири години. Тя ще бъде към медицинските факултети. Медиците имат възможност да специализират и в областта на спешната помощ.
Източник: в. "Монитор" |