След материал на Plovdiv24.bg министър Тодоров отговори за Панагюрското златно съкровище

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
09:59 / 18.06.2024
2895
"Мястото на Панагюрското златно съкровище е в Националния исторически музей. То е собственост на държавата", каза министърът на културата Найден Тодоров. Така той отговори на идеята на пловдивски общински съветници да не бъде подновяван договорът с НИМ и съкровището да остане в Пловдив

В четвъртък пловдивският общински съвет трябва да реши дали да подкрепи с декларация завръщането на Панагюрското златно съкровище за постоянно в Пловдивския археологически музей. Министърът обясни, че когато съкровището е открито в Панагюрище, то първо е заведено в местния музей. След това е прехвърлено в Пловдив, но е уведомен и НИМ.

"Националният музей може да го презентира по-добре пред света. Това съкровище беше в Лувъра, беше в Британския музей, предстои излагането му в Гети музея в Лос Анджелис. Това може ли един регионален музей да го направи?", каза пред bTV Тодоров.

Той уточни, че в РИМ Пловдив има малко над 20 служители, а бюджетът на музея е няма 1 милион лева. За сравнение НИМ има над 150 служители и над 5 млн. бюджет.

"Панагюрското златно съкровище е национална ценност. За мен националната ценност трябва да бъде презентирана по света", допълни той. В същото време Тодоров уточни, че музеят в Пловдив получава пари от пътуванията на съкровището по света.

Той определи казуса като "измислен" и каза, че връщането му в Пловдив няма да е градивно действие.

Панагюрското златно съкровище попада в Пловдивския археологически музей преди 75 години. Тогава е намерено от трима братя при изкопни дейности за добив на глина.

"Когато едно такова съкровище е открито някъде и се заведе първо в дадена инвентарна книга, то трябва да си остане тук.  Това се е случило в регионален археологически музей Пловдив", коментира общинският съветник Борислав Инчев от "Браво, Пловдив".

Находката няма аналог и е изключително ценна. "Смята се, че е изработено за някой от диадохите или генералите на Александър Македонски или неговите наследници. Други смятат, че самият Александър Македонски е пиел от тези съдове", коментира Калоян Даяров от РАМ Пловдив.

Съкровището се превръща в емблема– изображение на негов ритон краси фасадата на пловдивския археологически музей. Авторът на идеята за връщането на античното злато в Пловдив твърди, че това е морален акт. То се съхранява предимно в София.

Решението за подновяването на договора зависи от директора на археологическия музей, а той отказа коментар пред камерата. От община Пловдив обаче са категорични, че съкровището е собственост на Регионалния исторически музей в Пловдив.

Панагюрското златно съкровище има три копия – те са изложени в Пловдив, Панагюрище и София. Оригиналът се пази в Националния исторически музей в София.

Виж коментарите (0)

Още по темата (26):
20.06.2024 Пловдив официално си поиска Панагюрското златно съкровище
16.06.2024 Пловдивски съветници бранят Панагюрското златно съкровище, не го дават на
София
09.05.2022 Вижте как Панагюрското златно съкровище пристигна в Пловдив с тежка
охрана
09.05.2022 Оригиналът на Панагюрското златно съкровище пристигна в Пловдив с брониран автомобил и тежко въоръжена охрана
18.02.2021 Транспортират Панагюрското златно съкровище с тежковъоръжена охрана
08.08.2018 Панагюрското съкровище се сдоби с още един кандидат-собственик
Още новини от Национални новини:
Кирил Петков: Костадинов наричаше нашите избиратели ''жълтопаветн...
Отново километрични опашки към Гърция
Важно за родителите на ученици от първи до четвърти и осми клас
Уикендът започва с горещо време
Брендо със специално меню в затвора
Според класация на Световната банка България вече е страна с висо...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).