Реакция след репортаж на bTV - Столичната община започва проверка - има ли дискриминация към децата с диабет в детска градина.
Родители алармираха, че поставят инсулина тайно, защото това травмирало останалите малчугани. Междувременно още семейства на деца със заболяването се оплакаха от грубо отношение на персонала в градини и ясли.
Тригодишният Митко е с диабет и ползва инсулинова помпа - още в първия ден на яслата му среща неразбиране от медицинската сестра.
"Започна да обяснява как детето ще получи хипогликемия и ще го оставят в коридора и то ще умре“, разказа Ренета Василева, майка на Митко.
"Аз не съм й казвала, че детето ще умре, което е истина. Казах й: Момиче, няма ли за вас санаториални детски градини. Танцува захарта нагоре, надолу Аз не желая да поемам такава отговорност, на съвестта ми да тежи. На мен ми е жал за това дете", коментира медицинската сестра Валентина Тошева.
Майката подава оплакване, а сестрата напуска.
Медицинският специалист Вероника Христова е в системата на детските градини от над 30 години и сега се грижи за деца с диабет.
"Отпор има в началото при приема на децата, защото всички казват - Аз не поемам отговорност, аз няма да гледам това дете. А всъщност какво има да му се гледа - то се гледа като всички останали, с разликата, че обръщаш малко повече внимание на това се движи захарта", каза Вероника Христова, медицински специалист
Сигнали за отказ при прием на деца с диабет няма, каза столичният кмет.
"Важно е в случай, когато се приемат деца с диабет, да се работи заедно: директора, родители, учителите и, разбира се, медицинската сестра, за да се намери най-добрия подход", отбеляза кметът
Йорданка Фандъкова.
Днес Митко ходи на градина с желание.
"Родител на дете с диабет трябва да чува това, което чуват всички родители на деца без диабет, нашите деца не са по-различни от останалите", категорична е Ренета Василева.