Социалният министър успокои милионите пенсионери и държавни служители

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
11:47 / 25.01.2025
6206
Няма да има увеличаване на данъците или замразяване на доходите, заяви  министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.

"Дупката в бюджета е около 18 млрд. лв. Условно казано, 12 милиарда трябва да бъдат намерени под една или друга форма. Аз съм убеден, че ще се намерят. Няма по никакъв начин да бъде засегнато социалното министерство, а хората няма да усетят липса на средства".

Гарантирано е, че ще има пенсии и социални плащания, допълни още той. Най-голямата дупка в бюджета идва от увеличението на пенсиите и заплатите в Министерството на отбраната и МВР. Гуцанов обаче уточни, че това са решения на НС.

"Освен това тези хора заслужават - едните са отдали живота си, за да имаме тази страна в момента, а другите я защитават".

Министерският съвет ще реши дали да посегне на фискалния резерв, но дори да се предприеме такава стъпка, тя ще бъде много ограничена.

"Фискалният резерв в момента е от 9 млрд. и 200 млн. лева. Минимумът, който винаги трябва да се държи, е 4 млрд. и 200 млн. лева, т.е. има достатъчно много резерв".

Бюджетът ще бъде внесен в парламента до средата на февруари, дотогава има виждания как да бъдат наваксани 18-те милиарда, коментира Гуцанов. Според него не е грешка отказът да поискаме конвергентен доклад за еврозоната

"Първо да се види реалното финансово състояние, да се внесе и приеме бюджет и едва тогава да се говори. От БСП сме казвали, че трябва да влезем в еврозоната тогава, когато сме готови".

Той посочи, че е разпоредил проверка дали социалното министерство може да отпусне средства на пострадалите от взрива в Банкя. "Ако отговарят на условията, ще получат помощ от министерството. Става дума за малко под 2000 лв. на човек. Това, което е възможно, ще бъде направено от нас".

Нормално е в началото да има сътресения и отклонения - така Гуцанов коментира заявките на партньорите в "БСП - Обединена левица" за напускане на коалицията:

"Мисля, че ще се намери път, включително към г-жа Манолова, да се изговори, защото линиите, които тя поставя, са и наши виждания".

По повод кандидатурата си за председател на БСП заяви:

"Бях обявил, че ще се кандидатирам за председател на БСП още в края на юни, ако се приеме тази политика, на която бях изразител - за край на войните в БСП, за обединение на лявото и за край на войната с президента. Видно е, че тръгнахме да правим това обединение, безспорен е този път и спираме вътрешните битки".

Виж коментарите (2)

Още по темата (234):
04.02.2025 Алибегов: Цените в заведенията ще се повишат
04.02.2025 Велев: През последните 4 години безразборно се раздаваха пари, за да се печели любовта на избирателите
04.02.2025 Премиерът за бюджета: Това ще е предложението на МС
04.02.2025 Асен Василев: Къде са бюджетните данни за януари? Вече е 4 февруари и МФ все още не ги е публикувало
04.02.2025 Кирил Петков отговори на премиера дали ще подкрепят бюджета
04.02.2025 Промени в пенсиите - намаляват разликата между мъжете и жените?
Още новини от Национални новини:
Разкриха лаборатория за производство на вейпове с наркотични веще...
Утре студът се завръща с пълна сила, минусовите температури са га...
БСП-Пловдив подкрепи инициативата за бойкот на търговските вегири...
Росен Желязков: България е ангажирана да продължи своята всеобхва...
Голям удар на митничарите, откриха 113 контрабандни монети
Мъжът, настанен в "Пирогов" след нападение с нож, вече е освободе...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).