© Plovdiv24.bg | В Пловдив се проведе дискусия, посветена на етническата и религиозна толерантност. Участие взеха д-р Соломон Паси - водач на листата от Коалиция Център Свобода и Достойнство за град Пловдив, евродепутата Станимир Илчев, както и представители на арменската , еврейската и турската общност в града .
Сред разискваните теми бяха етническите и религиозни конфликти на Балканите, Кавказ и света. Станимир Илчев сподели:
"На албанеца основната му религия е Албания. Страната е хомогенна, защото пред националните интереси всички противоречия се изглаждат. Не бива да смесваме и драматизираме, че другият наш сънародник е от чужда вяра, защото това няма значение. Ако Коалицията успее да изтълкува това, което вече е наше ежедневие - ще има успех. Ние показваме на хората по места, че може да се работи във взаимодействие, а не само на политическата плоскост. Не е добре да се вярва на внушенията, че България е под някаква заплаха. Междуетническите и всички други "между" отношения трябва добре да се познават, изучават, разбират и периодично да се обсъждат, мъдро да се управляват, не администрират. България може да създаде устойчив модел на съжителство, който да бъде привлекателен и за другите около нас.
Соломон Паси: Коалицията е пример за етническа хомогенност и търпимост.
Д-р Паси сподели своя опит в разрешаването на международни конфликти, докато е бил председател на ОССЕ през 2004 г.
"За да искаме мир в Кавказ трябва да се борим за членство на Армения и Азербайджан в ЕС и НАТО. Има държави, в които между градовете и щатите в страната има визи или мита. В това отношение ЕС може и трябва да служи като пример на интеграция."
Участниците в дискусията обсъдиха и темата за смесените бракове като начин за изграждането на толерантност между различни етноси и справяне с конфликти.
Станимир Илчев: Друг спекулативен въпрос е майчиният език. Според него трябва да се изучава първо български, а след това майчиния, английския и чужди езици, тъй като децата не са конкурентноспособни на пазара. Г-н Паси сподели своята родствена история, която има допирни точки с мюсюлмани, християни и помаци. Самият Паси е пример за смесване на различни етноси и религии.
"Етничексият модел в България е спокоен и единствените, които могат да го разрушат са политически сили като Атака и ДПС, които спомагат за извличането на политически дивиденти, но това е във вреда на страната."- сподели Паси. |