Спасител: 4 бири и в морето - след 90 секунди всичко свършва

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
11:32 / 01.08.2023
53323
Спасителите не са на плажа, за да ви тровят отпуската. Те са там, за да ви помагат в неприятни ситуации, те са на поста си и работят за вашето спокойствие и вашия живот. Това каза водният спасител Красимир Димирев в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Той разказа, че за 21 години, откакто работи като спасител на плажовете по Северното Черноморие, 51 пъти е оказвал помощ на давещи се и никога не е губил човек. Повечето от тези случаи са заради безотговорно поведение на плажуващите и несъобразяване с флаговете на спасителите. Инциденти могат да настъпят и при гладко море, предупреди спасителят.  

Спасителят отбеляза, че повечето случаи на удавени хора са чужденци. Причината според него е безотговорното им поведение. "Идват хора, които пият на плажа по две, три, четири бири, тежки вина и влизат във водата. Човек си отива за около минута и 30-40 секунди, докато стигнем до тях… Морето не е басейн, морето си иска своето и то го взема. Родителите нямат самоконтрол, самодисциплина, оставят си децата, седят на бара и въобще не поглеждат къде е детето – ама той, спасителят, ще си върши работата.

Аз имам още 60 деца – на кое по-напред да обърна внимание? За 3, 4, 5 секунди мъртвакът дърпа детето на 15 метра и трудно можеш да го стигнеш. И възрастни хора отиват навътре по този начин. Вълната подсича краката на човека и той вече е на 20 метра навътре. Много трудно се достига, да не говорим за изваждането му после, защото той е паниран, ръкомаха, удря, бие се“, обясни Димирев.  

Липсата на достатъчно спасители остава проблем за българските плажове. Проблем, според Димирев, е и недостатъчната подготовка и обучение на бъдещите спасители. Според него е необходим стаж от поне две-три години на пост заедно с опитен спасител, за да може младият спасител да натрупа необходимия опит.  

Материалната база и оборудването, необходимо за оказване на спешна помощ преди пристигането на медицинските екипи, според спасителя също не са достатъчни. Заплащането за тази отговорна професия също не е достатъчно и това е една от причините за дефицит на спасители. Самият той взима 1400 лева месечно, като работният му ден е 10-часов, а в седмицата има 6 дежурства.  

Според Димирев е необходимо да се създаде профсъюз на водните и планински спасители, който да защитава правата им пред Министерство на туризма и работодателите. По думите му уставът на БЧК за спасителите е много остарял и взаимоотношенията между работодател и работник са много остарели.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1248):
27.06.2024 Потресаващи кадри от хотел 5 звезди на Южното Черноморие
03.01.2024 Eто това са факторите за тези рекордни горещини, които бяха отбелязани през 2023 година
17.12.2023 Данни за приходите на хотелиерите в Пловдив
30.11.2023 Най-предпочитаните дестинации у нас от европейците
23.11.2023 Гърците поставиха рекорд
21.10.2023 Лятото май няма намерение да си тръгне, плажът на Бургас се напълни
Още новини от Национални новини:
Кирил Петков за Лорер и Божанков: Те бяха предупредени! Съдбата н...
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Бащата на починалото в линейка бебе: Това не е бърза помощ! Това ...
Ад на "Петрохан"
Циклонът достигна България, издадени са сериозни предупреждения
Унищожават овцете, заразени с шарка, в Сливенско


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).