Той припомни, че в момента държавата и общините си разделят 50/50 приходите от концесиите и това съотношение очевидно щяло да се преразгледа при създаването на фонда. Според Маринов 20-30 на сто от общите приходи от концесионни такси биха били достатъчни, за да се събират достатъчно средства в подкрепа на културното ни наследство и културния туризъм.
"Сред 40-те хиляди културни паметници на материалното наследство обектите на тракийската култура ни отличават от Балканите и останалите туристически дестинации и естествено ще бъдат основен акцент в промотирането на България като страна на културния туризъм", подчерта Маринов.
Зам-министърът и кметът на Казанлък Галина Стоянова откриха обновената визия на тракийската могила "Оструша". В най-големия гробищно-култов комплекс в Долината на царете повече от 20 години единствено достъпна е била само най-добре запазената централна камера, чиито таван е изрисуван с изящни образи, сцени с хора и животни, растителни и геометрични фигури. Останките от другите 5 камери са били оградени с тел и покрити с пясък и пръст. Откриването и експонирането им в нова модерна постройки зад стъкло е станало благодарение на дарителския жест на Мини "Марица-изток".
Стана ясно, че с отпуснатите от финансовото министерство 1,5 млн. лв. през есента ще бъде готов новият устройствен план на Долината на царете. "Това ще бъде първата реална стъпка за стартиране на процедурата този уникален комплекс на тракийската култура да влезе в списъка на световното културно наследство под егидата на ЮНЕСКО, посочи зам.-министър Маринов. Казанлъшката кметица Галина Стоянова пък добави, че наесен щяла да завърши модернизацията и на още 3 тракийски могили - Шушманец, Хелвеций и Грифоните, и заедно с Голямата Косматка и Оструша те щели да бъдат предлагани на туристите вече в пакет.
Източник: в. "Стандарт"