"Проблем е и това, че не навсякъде е равномерно разпределението на екипите на Спешна помощ", заяви д-р Каталиева. Тя посочи за пример европейските страни, в които се използват компютърни анализи на конкретни ситуации, например колко екипа трябва да бъдат налични в определена част на денонощието, по време на празник, при различни атмосферни условия, при натовареност и дадена заболеваемост.
"Ако това нещо се случи в България, ще бъде много по-лесно. Така работят колегите в Америка и Западна Европа. Не е необходимо тази бройка на екипи да е стационарна, а е редно тя да бъде преразпределяна според ситуацията и необходимостта", отбеляза д-р Десислава Каталиева.
Според нея е силна нуждата от Национална карта на Спешната помощ, за да могат да се разпределят по-правилно лекарските екипи.
Тя изрази надежда, че стандартът на Министерство на здравеопазването ще бъде приет. "Без тези промени, каквото и да прави Спешната помощ, каквито и средства да се наливат за нови заплати, нови линейки, ремонти на лечебните заведения, ако няма нормативни промени и нови правила, ще бъде много трудно системата да се промени. В момента най-важното е да бъдем навреме за хората, които се нуждаят от нас", подчерта д-р Каталиева.
Източник: Агенция "Фокус"