Пътуването през нощта крие рискове. Това каза Койчо Русев, член на УС на АЕБТРИ, председател на Съюза на организациите в автомобилния транспорт и Националната транспортна камара. Той препоръча на водачите да пътуват през деня и само в крайни случаи да шофират през нощта.
Много важни са условията, при които водачът извършва своето пътуване. Едно от условията за по-бързо настъпване на умората и сънливостта е температурата в купето на автомобила. Препоръчвам на водачите, които пътуват през нощта или на дълги разстояния, да не затоплят много купето, защото това предразполага към повече умора и по-голяма сънливост. Аз лично ползвам дълги години между 20-21-22 градуса. При тази температура човешкото тяло е в по-добър тонус, посочи Койчо Русев.
Много важно е когато пътуваме на дълги разстояния, през три-четири часа да спираме за 15 минутна или половинчасова почивка, като подчертавам, че трябва да се спира на подходяща отбивка, далеч от пътното платно, не на аварийната лента. Не малко са случаите, когато се спира на аварийната лента, тя не е за това и спирането там е рисково. Добре е при пътуване на дълги разстояния водачът да има под ръка тонизиращи напитки - кафе, чай.
Бих препоръчал при дълги пътувания, когато водачите усетят, че са уморени, но няма къде да отбият, да проветрят купето на автомобила, като отворят широко прозореца, за да може да навлезе хладен, студен въздух, той освежава.
Източник: Агенция "Фокус"