Мерките, с които ще бъде преустановена практиката да се издават документи за невалидни технически прегледи, включват и постоянно видеозаснемане, като всеки сервиз ще трябва да купи камера за помещението. Практиката се въвежда както за леките автомобили, така и за автобусите при които нарушенията са по-драстични.
Идеята е не само да бъде направен пълен запис на прегледа, но всяка стъпка от него да бъде удостоверена от електронен софтуер и протоколът да излиза електронно, поясни шефът на автомобилната администрация.
У нас съществуват над 800 фирми, които извършват такива прегледи и когато те са изрядни, ще продължат да се занимават с дейността си.
Пълната електронизация на прегледите по предварително направените разчети ще струва между 4 и 6 млн. лв. Ще бъде обявена открита обществена поръчка за изпълнител, който ще инвестира тази сума. В тръжната документация ще залегне изискването цената, искана за преглед, да не надхвърля 2 лв., например. Голямата ни цел е да се гарантира реалното извършване на прегледа.
Подобна система е въведена в европейски държави като Италия, Франция, Германия. Склонността да се нарушават правилата не е уникално българска, но стриктният контрол променя този манталитет. Снимка от прегледа, която се прави на две милисекунди, и възможност прегледът да се наблюдава онлайн посредством сателитно предаван сигнал, е в основата на ефективността на системата.
До половин година след влизане на наредбата за провеждане на техническите прегледи всички сервизи трябва да са оборудвани с видеокамери, които да записват провеждането на всеки преглед. Ако след този срок изискването не е спазено, това също ще е основание за затваряне на такъв сервиз, категоричен бе Арнаудов. Той допълни, че оттук насетне всеки, който отваря нов център за технически прегледи, предварително трябва да отговаря на тези изисквания.
"Много жестока беше съпротивата срещу тези санкции", коментира шефът на автомобилната администрация. "Защото от бранша заявиха, че видите ли, заради едно дребно нарушение ще отнемаме завинаги разрушението. Ако измамата е била дреболия досега, е - вече няма да бъде. И ако нарушението е "толкова дребно" - да не го извършват", категоричен е Симеон Арнаудов.
Източник: в. "Монитор"