ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Спор между БАБХ и "Активни потребители" за качеството на млечните продукти 
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:57 / 23.10.2024Коментари (1)3380
©
Анкета на БНТ показва, че хората като цяло – 78% от участвалите в проучването – не смятат, че консумират качествени млечни продукти. Едва 22 на сто са на мнение, че слагат на трапезата си качествено мляко и производните от него продукти.

"Подбирам млечни продукти от пазара по вкусови качества, като потребител. Не остават назад и моите професионални компетентности. Млечните продукти, които са на пазара, са качествени и безопасни. Естествено има и изключения. Това показва официалния контрол, който извършва БАБХ", заяви в "Денят започва" д-р Татяна Николова – дирекция "Контрол на храните“, БАБХ.

Сергей Иванов от асоциация "Активни потребители" контрира.

"За съжаление доста масово е изключението. Ще припомня последното ни проучване за съдържанието на вода в сиренето, където изключението беше 58% от изпитаните марки, които не отговаряха на изискването за бяло саламурено сирене", подчерта д-р Сергей Иванов – експерт по безопасност на храните.

Според думите му предприятията, които правят подобни нарушения, трябва да бъдат глобявани и повторно проверявани.

"Ние издаваме предписания, поставяме предприятията на засилен официален контрол. Наказанието в най-голяма сила е спиране на дейността на обекта. Иначе паричните санкции са от 2000 до 4000 лева за продукти, които се пускат на пазара с качествени отклонения, некоректно етикетиране и т.н.", каза д-р Николова.

Сергей Иванов обаче подчерта, че глобите масово падат в съда, а дейността на предприятията не се спира. През лятото "Активни потребители" изнесоха резултати от проучвания, според които от тестваните 36 марки сирене на пазара - само 15 (42%) отговарят на изискването за водно съдържание до 60%, при 19 (53%) то е между 60 и 70%, а при 2 надхвърля 70%.

"След направените през лятото проучвания на "Активни потребители“ ние се самосезирахме и наистина в тези бизнес оператори, които бяха с отклонения от качествените показатели на млечните продукти, те бяха проверени. Бяха взети проби за лабораторен контрол и мога да ви кажа, че с 1-2% са от допустимите отклонения", каза представителят на Агенцията по храните.

"Методът за определяне на водно съдържание в млечните продукти е един и същ. Разломът се получава по това кой взима пробите. Когато ги вземем заедно, след това от БАБХ не научаваме резултатите, защото било тайна кои марки са с нарушения и съответно това няма възпитателен ефект върху нарушителите. Марките няма никакъв проблем да бъдат изнасяни от БАБХ", категоричен е Сергей Иванов.

Д-р Татяна Николова подчерта, че според европейското законодателство БАБХ обявява имената на марки, само ако продуктите не са безопасни за потребителите, а не ако не са влагани качествени суровини.

"Много често сирената, които са произведени също така имат и микробиологични проблеми и от категорията "влошено качество“ за 24 часа може да премине в категорията "опасен продукт“. Няма смисъл да се чудим, когато има проблем на пазара как да се измъкнем, това е лицемерно", подчерта д-р Сергей Иванов.

По думите на д-р Татяна Николова БАБХ е проверила що се отнася до производството на имитиращи продукти, агенцията е проверила 26 предприятия през септември и има едва 1 акт за административно нарушение.

Цената не винаги е определяща при избора на млечен продукт, смята Сергей Иванов.

Той обаче подчерта, че влагането на евтини суровини е измама и трябва при добро желание да се намесят и Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителя.

Според думите му популярните фермерски пазари също не са гаранция, че ще си купим качествен продукт, защото на тези пазари често липсва контрол и се допускат не само производители, а и търговци.

"Отчайващо замърсени млечни продукти сме намирали на такива пазари, с микробиологични проблеми", каза още Сергей Иванов.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 23.10.2024 г.
0
 
 
Не просто проверявани, трябва да бъдат затваряни тези фирми, които злоупотребяват и увреждат здравето на хората.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Зима 2024/2025 г.
България и Войната в Украйна
Бюджет 2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: