Станислав Георгиев: До 2050 г. трябва да има изградени още поне два атомни блока

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
15:46 / 13.04.2025
14740
До 2050 г. трябва да има изградени още поне два атомни блока, които ще са нужни за осигуряване на необходимата базова мощност в България и за нормална работа на електроенергийната система на страната. Това каза Станислав Георгиев – изпълнителен секретар в Българския атомен форум, в предаването "Метроном“ на Радио "Фокус“.  

Според изискванията на европейската общност, до 2035 г. България трябва да прекрати експлоатацията на термичните централи. "Дали това ще стане или не, вече е друг въпрос, но тези 3000 мегавата трябва да бъдат заместени с нещо. Ако Седми и Осми блок заместят термичните централи, на нас ще са ни необходими още два блока, които ще заменят Пети и Шести блок в "Козлодуй“, чиито срок на експлоатация изтича през 2049 и 2051 г.“, обясни Станислав Георгиев.

По думите му работата по проекта за изграждане на Седми и Осми блок върви активно през последните две години. "Хубавото при него е, че има политическа подкрепа от всички партии в нашия парламент. Що се отнася до следващите два блока, при тях има леко "заекване“ в наличната в момента стратегия за развитие на енергетиката. Възможностите на нашата страна се изчерпват с използването на площадка "Белене“.

Това е една много добра реалност, която има нашата страна, защото одобряване на площадка за изграждане на нова атомна централа е много дълъг и сложен процес, а ние имаме одобрена площадка“, заяви експертът.

Според него за инсталиране на малки модулни реактори България може да мисли след време, когато вече има изградени такива в други страни и те са доказали своята ефективност, надеждност и безопасност.

В момента ЕСО има огромни трудности с регулиране на ВЕИ мощностите. Изградените през последните години мощности са около 4500 мегавата. "Ако те работят активно, системата има огромни трудности, защото в най-натоварените моменти вечер, когато е пикът на потреблението, тях ги няма. В момента липсва законодателна база, която задължава бизнесмените, които искат да изграждат големи соларни паркове, да осигуряват батерии, които да акумулират произведената от тях енергия, когато тя не е нужна на системата, или с еквивалентни инвестиции да участват в изграждането на базови мощности, които могат да заменят соларните паркове, когато тях ги няма. Този въпрос много добре се разбира от ръководителите на ЕСО и се надявам, че те ще направят съответните стъпки за решаване на законодателната база в това направление“, допълни Станислав Георгиев.

Соларните паркове и атомните централи са различни видове мощности, които обаче не се конкурират. "Напротив, и на европейско ниво все повече се говори, че трябва да се намери начин тези две направления да се подпомагат, а не да се конкурират“, отбеляза изпълнителният секретар в Българския атомен форум.

Виж коментарите (0)

Още по темата (61):
08.04.2025 Жечо Станков: Необходими са 76 човека на държавната ядрена енергетика, за да запълним щата си
08.04.2025 Дават 1000 лева стипендия за ядрена енергетика
24.03.2025 Борисов: За България е стратегически важно изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй"
20.02.2025 Започва извънредна проверка в АЕЦ "Козлодуй"
20.02.2025 Внесоха сигнал в Прокуратурата срещу АЕЦ "Козлодуй"
12.02.2025 Министър Станков: Предстои финалното решение за 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй"
Още новини от Национални новини:
Въвеждат реверсивно движение от утре до Великден на АМ "Струма" 
Промени в списъка на пътищата с тол такси
Намаляват цените на личните карти и други документи
Как се изчислява работа, положена след пенсионирането и отразява ...
Извънредна кампания на ГИТ в строителния сектор изведе наяве фрап...
Правителството с решение за хора с трайни увреждания


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).