На пресконференция, провела се днес в сградата на РИОСВ - Пловдив, бе представено стартирането на проект по ОП "Околна среда 2007 - 2013 г." на стойност над 1,6 млн.лв.: "Възстановяване и поддържане на консервационно значими хабитати - естествени равнинни, лонгозни гори и местообитания на видове, предмет на опазване в защитени зони "Трилистник" (BG 0000289), "Градинска гора" (BG 0000255) и защитена местност "Находище на блатно кокиче" с. Градина".
Информация по проекта беше представена от Димитър Димитров - ръководител на проекта и Началник на отдел "Превантивна дейност" и Мария Михайлова - координатор на проекта и Главен експерт "Опазване на биологичното разнообразие и защитените територии" и Христо Андонов - Експерт "Обществени поръчки".
Приоритетна цел на проекта е да се постигне устойчиво възстановяване на консервационно значими хабитати - естествени равнинни, лонгозни гори и местообитания на видове, предмет на опазване в защитени зони "Трилистник", "Градинска гора" и защитена местност "Находище на блатно кокиче"с. Градина.
Проектната територия представлява крайречна заливаема гора от полски ясен, полски бряст, летен дъб, клен , мекиш, бяла топола, бяла върба, разпростираща се по поречието на реките Стряма и Марица, в землищата на с.Трилистник, с. Калековец, община Марица, с.Стряма, общ. Раковски и с.Градина, общ. Първомай, област Пловдив.
Проектната територия е една от последните останали естествени заливни равнинни гори, родствени на старите терциерни субтропични гори на Европа с изключително висока консервационна стойност. В тях се съхраняват находища и местообитания на редки и защитени растителни и животински видове и поради високата природозащитна стойност тези територии са включени като предмет на опазване в защитени зони "Трилистник" и "Градинска гора". Сред видовете е и едно от най-големите и най-богати на алкалоида галантамин находища на блатно кокиче в България.
Основен проблем за проектната територия в последните години е сериозното деградиране на уникалните екосистеми - тип крайречни заливаеми гори, влошаване състоянието на местообитанията на консервационно значимите видове и намаляване на природните ресурси.
Осигуряване на дългосрочно и устойчиво управление на заливаемия характер на двете горски съобщества с цел устойчиво възстановяване на консервационно значими хабитати, съхраняване на уникалното биоразнообразие на територията на защитени зони и подобряване на природозащитния статус, се предвижда да се осъществява от ДДС "Чекерица" и ДГС Първомай, които стопанисват проектната територия. За целта се предвиждат обучения на служителите от стопанисващите организации за управление на водния режим на проектната територия и поддържане на изградените по проекта съоръжения.
Сред гостите на събитието бяха представители на местната администрацията на общините Марица и Първомай, на Държавно ловно стопанство "Чекерица", Държавно горско стопанство- град Първомай, на Регионалната дирекция по горите - град Пловдив.
Проектът е одобрен за финансиране по приоритетна ос 3 на оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013 г.", със Заповед № РД-38/17.01.2012 г. на Министъра на околната среда и водите. Бенефициент на проекта е Регионална инспекция по околната среда и водите - гр. Пловдив с продължителност на изпълнение в срок от 30 месеца. Общата стойност на проекта е 1 659 072,00 лв., от които 1 410 211,20 лв. от Европейския фонд за регионално развитие и 248 860,80 лв. - национално съфинансиране от държавния бюджет на РБ. Повече информация за проекта на сайта на РИОСВ - Пловдив:
http://plovdiv.riosv.com/