Мисля, че инфлацията стигна предела и лека-полека ще бъде овладяна.Това каза в обзорното предаване "Това е България“ на
"Фокус“ бившят министър-председател и 10 години кмет на София
Стефан Софиянски.
"Потреблението започва да се свива, това ще притисне търговците. Ще има едно овладяване на инфлацията. Друг е въпросът, че перспективата ни не е добра, защото имаме едни избори, при които не се очертава ясна визия за това накъде ще вървим. Политиците спорят за глупости, казвам го с пълното съзнание, че употребявам тази крайна дума, което е абсолютно излишно. Това отнема енергията от това, върху това, което трябва да се съсредоточим. А ние трябва да се съсредоточим върху едно добро стопанско развитие на България“.
Разсейваме се около несъществени теми, без да се концентрираме около съществените теми – нямаме бюджет, нямаме приет ПВУ, имаме някакво частично усвояване, неясно къде, обясни Софиянски. "Ние този ПВУ трябва да стигне до всеки предприемач, до всеки човек, който има инициативност. И да бъде ясно във всеки сектор какви пари ще има, кои проекти ще бъдат насърчавани, кои не. Да може да се обединят хората около един икономически растеж и едно стопанско развитие. Това ни трябва в момента“.
Трябва ни инициативно правителство, което да осигури една добра държавна инвестиция в инфраструктурата на страната, да реши енергийния пъзел, да подредим тези неща и да започнем да ги изпълняваме, не са толкова сложни нещата, които трябва да се свършат, трябва работа и всяко разсейване е загуба за всички, категоричен е Софиянски. "Служебното правителство трябва да адаптира ПВУ така, че да може да го изпълнява. Никой не говори за това нещо, а това са пари, които са над тези, които сме изкарали. Второ, да се работи с една 12-та от бюджета е добре. Винаги има възможности да се адаптираш, така че да ти стигат тези пари. Обаче ти трябва да имаш визията, трябва да докажеш тази визия за бюджета на България – къде ще отидат парите в отделните отрасли, за да може системата да бъде подготвена. Друго, дори при неприет бюджет, трябва да дадеш бюджентните насоки, за да може от обикновения учител до инспектора по образование, да са ориентирани в каква посока ще вървят. И най-вече, отново се връщам – икономиката и енергетиката.“