© Plovdiv24.bg | | Над 15 млн. лв. ще бъдат вложени в следващите две години за строителството на нови жилища за ромите, както и за ремонт на част от сегашните им домове, които масово са в окаяно състояние. Това предвиждат плановете на регионалното министерство, като парите ще дойдат от европейските фондове. Подобряването на жилищните условия за малцинството у нас е заложено и в Стратегията за интегриране на ромите, която тази седмица ще бъде обсъдена от депутатите в парламента.Средствата ще бъдат насочени към четири общини - Бургас, Видин, Девня и Дупница. Целта е освен подобряване на условията ромите да бъдат изведени от гетата и заедно с пакет от други социални мерки да бъдат интегрирани в обществото. Предвижда се отделните местни власти също да заделят суми от бюджетите си, за да осигурят нови домове за най-уязвимите групи от обществото.
Най-много европейски пари ще отидат в Дупница - близо 5 млн. лв. С тях ще се изградят 180 чисто нови жилища. Някои от тях ще бъдат малки еднофамилни къщички. Предвижда се средната площ на новите ромски домове в този град да бъде 66 квадратни метра. Общо 195 семейства ще могат да заменят старите бараки с нови постройки.
Пилотният проект в Бургас пък ще осигури нов дом за 150 роми. За тях обаче ще се построи само една многоетажна сграда, където ще се настанят нуждаещите се от жилище. Предвижда се за новата кооперация в крайморския град да бъдат вложени близо 4,5 млн. лв. от европейските фондове.
15 къщи на два етажа пък ще изникнат във Видин, като във всяка от тях ще бъдат настанени по две ромски семейства. Ще бъдат реконструирани и още 50 стари жилища. Планира се общо над 380 души да подобрят битовите си условия с програмата, по която ще се налеят точно 4 млн. лв.
Най-малко евросредства сред пилотните общини са заделени за Девня - едва 1,6 млн. лв. Там обаче не се предвижда ново строителство, а само реконструкция и обновяване на съществуваща четириетажна сграда, в която са настанени общо 165 души.
Така над 1000 роми в четирите общини ще получат ключове за чисто новите си или напълно обновени стари жилища. За да бъдат включени в програмата обаче в момента те трябва да живеят в изключително лоши битови условия и да не притежават какъвто и да било имот. С приоритет ще бъдат многодетни семейства и непълнолетни родители. Новодомците ще трябва да участват и в самото изграждането на постройките. Освен това ползването няма да бъде безвъзмездно, поясни Георги Кръстев, който е съветник на вицепремиера Цветан Цветанов по етническите въпроси. Какъв точно наем ще се плаща, ще определя съответната община. При продължително забавяне на месечната вноска в местната хазна обаче ползването на новото жилище ще се прекратява. Никъде не се предвижда бъдещите обитатели да стават собственици нито на имота, още по-малко пък на земята под него, подчерта още Кръстев.
Други три общини са на опашката за пари от ЕС за ромското население. Варна, Пещера и Тунджа са в резервния списък с бенефициенти, към които ще тръгнат средства, в случай, че се освободи финансов ресурс. Предвидените проекти са на стойност 7 млн. лв.
Само държавни пари пък ще бъдат вложени за проектиране и изграждане на техническа инфраструктура в ромските махали. Целта е тези райони да бъдат снабдени напълно с канализация, водопроводна мрежа и улично осветление. За спиране на безразборното строителство.
на бараки в гетата пък общините ще бъдат натоварени със задачата да актуализират подробните устройствени планове в кварталите с компактно ромско население. Държавата пък ще се наеме с изработването на кадастрални карти и регистри за тези райони.
Източник: в. "Монитор" |