Има обаче един тънък момент – в проекта на интервенция не е изрично посочено стопаните да притежават пасищни животни. Не е ли голяма опасността от злоупотреби и подпомагането да не стигне до реалните животновъди, питат се те.
Бенефициерите трябва да водят дневник на стопанството за всички дейности, извършвани в земеделските земи, предмет на поетите задължения.
Сеитба се извършва по определена технология за подсяване, изготвена и утвърдена от специалист съобразно изискванията по мярката с типични, пасищни видове треви и тревни смески. Извършва се в периоди, както следва:
• пролетна: не по-късно от 15 април;
• есенна: не по-късно от 15 октомври.
Сеитбата се извършва на първата година от ангажимента. Ако теренът не позволява директната сеитба, може да се направи ръчно. След всеки пасищен цикъл на сеитба може да се налага косене на плевелите, за да се предотврати цъфтеж и разпространение.
Ставката е компенсаторна, като покрива допълнителните разходи и пропуснати приходи.
Следва да бъде гарантиран резултат след третата година, стига да няма форсмажорни обстоятелства. При поемане на ангажимента се подписва декларация, с която се гарантира, че тревното покритие ще бъде повърхностно подобрено към третата година и към петата ще има значително подобрено тревно покритие на заявените площи.
Забранено е използването на минерални торове и продукти за растителна защита с изключение на тези, които са разрешени в биопроизводството. Забранява се изграждането на нови отводнителни системи.
Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg