Субсидиите не дават решение за достъпа до земя и капитали

Автор: Екип на Plovdiv24.bg
Коментари (0)
16:09 / 13.04.2021
678
Мненията какво въздействие оказват европейските субсидии върху българското земеделие винаги са били разнопосочни – от „Без тях не можем“ през „Все е нещо“ до „По-добре да ги няма, защото изкривяват сектора“.

Готви се черен списък на получателите на директни плащания

За да разбере къде е истината, Европейската комисия прави собствена „Оценка на въздействието на ОСП върху обновяването на поколенията, местното развитие и заетостта в селските райони“. За нашите географски ширини картинката е ясна, но нека видим как е в ЕС като цяло.

На първо място, застаряването на фермерското съсловие е едно от основните предизвикателства, пред които са изправени селските райони. Най-малко е въздействието на субсидиите върху региони, в които липсва основна инфраструктура и услуги. 

Основната пречка за навлизане на младите в земеделието е липсата на достъп до земя и капитали. 

Проучването разглежда онези мерки, които са се прилагали в последния програмен период между 2014 и 2020 г. и са били най-подходящи за обновяване на поколенията. Тук се включват директните плащания за млади фермери, инвестиционната подкрепа и помощта за стартиране на бизнес. 

Въздействието на тези мерки върху увеличаването на броя на младите фермери се оценява като положително, но ограничено. Тук се намесват и други фактори, като социално-културните и икономическите, които да стимулират младите да изберат живота в селските райони. 

Субсидиите от Европа помагат на новите фермери да покрият общите разходи след създаването на тяхното стопанство и инвестициите в първите години. Само по себе си обаче това не е достатъчно, за да се преодолеят основните бариери за навлизане в земеделието, като достъп до земя и капитали. 

С времето нивото на обучение на младите мениджъри на ферми под 35 години се е увеличило, но достъпът до знания и съвети все още е недостатъчен. Статистиката за 2016 г. сочи, че само 43% от младите са имали повече практически опит в сравнение с 32% средно за всички земеделски производители в ЕС. 

Изводът като цяло е, че помощта от Европа за развитие на селските райони трябва да бъде допълнена с други политики на ЕС, като регионалните и кохезионните фондове, с които да се подобрят услугите и инфраструктурата, включително широколентовият интернет.

Нужни са и по-широки законодателни и фискални разпоредби. „Бъдещите стратегически планове ще осигурят адекватна рамка за преминаване в тази посока“, посочват от земеделското министерство в последния си бюлетин за ОСП.

 

Следете темата и на cap4us.agri.bg



 


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Кметицата на най-бързо развиващото се и богато село в България по...
Слави Трифонов: Бойко, като не желаеш да се занимаваш с тази "раз...
Решават организацията на границите за Шенген
КС: Гласовете в 1777 секции да се преброят отново
ВАС взе ключово решение за размера на минималната работна заплата...
Оставиха в ареста тримата младежи, нападнали служител на столичен...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).